Wysoki poziom wilgoci w budynku to fakt, który powinien nas zaalarmować. Kompilacja wilgotnych ścian, oraz ciepłego powietrza tworzy znakomite środowisko do rozwoju grzybów, które wykwitając na ścianach nie tylko nieestetycznie wyglądają, ale również mogą być groźne dla zdrowia. Dobór odpowiednich materiałów i osuszanie budynków pomoże zapanować nad tym problemem. Jak postępować i w co się zaopatrzyć?
Pierwszym krokiem powinno być znalezienie przyczyny takiego stanu rzeczy. Owszem, osuszanie budynków można przeprowadzić bez dochodzenia gdzie tkwi powód, ale wtedy efekt będzie krótkotrwały bo problem będzie powracał.
Gdzie szukać przyczyny? Często zdarza się, że jest to efekt błędnie wykonanej wentylacji, lub jej usterek. Obecnie producenci okien i drzwi prześcigają się w tworzeniu bardzo szczelnych i przy tym energooszczędnych produktów, dlatego to właśnie głównie na wentylacji spoczywa obowiązek odprowadzania wilgoci - powinna ona sprawować się bez zarzutu.
Mokre plamy na ścianie mogą świadczyć o uszkodzeniu instalacji wodnej, kanalizacyjnej czy grzewczej - do uszkodzeń może dojść w trakcie remontu, zdarza się, też, że izolacja rozszczelnia się ze starości.
Odpowiedzialny za wysoki poziom wilgoci w domu może być również brak odpowiedniej izolacji termicznej w ścianach wewnętrznych, bądź nieprawidłowe jej wykonanie. Wtedy na wychłodzone ściany, oddziaływuje ciepło z wnętrza budynku, co skutkuje skraplaniem się pary na powierzchni ścian, czyli innymi słowy: poziom wilgoci rośnie. W takim wypadku osuszanie, należy połączyć z prawidłowym wykonaniem termoizolacji murów.
Wilgoć w domu, może być również spowodowana słabą izolacją poziomą fundamentów. Jest to dosyć typowe dla budynków starszego budownictwa. Aby skutecznie zaradzić temu problemowi, po osuszaniu fundamentów, należy zająć się tematem izolacji i stworzyć barierę przeciwwilgociową.
W przypadku bardzo obfitych opadów i/lub sąsiedztwa z rzeką czy zbiornikiem wodnym, może dojść do zalania. Osuszanie pomieszczeń po zalaniu, wymaga już działań dopasowanych do stopnia w jakim został zalany budynek, panującego poziomu wilgoci jak i do specyfikacji samego budynku.
Możliwości osuszania budynków jest kilka. Jednym ze sposobów, w przypadku niewielkich zawilgoceń jest nagrzanie pomieszczenia, tak aby wilgoć zaczęła parować i została odprowadzona przez system wentylacji. Innymi sposobami może być osuszanie kondensacyjne, mikrofalowe oraz absorpcyjne. Są to tzw. metody bezinwazyjne, ponieważ nie wymagają ingerencji w mury. Z kolei, do inwazyjnych metod zalicza się iniekcje: krystaliczną i termiczną.
Po ustaleniu źródła problemu i dobraniu sposobu osuszania, warto postawić na produkty dobrej jakości. Ich szeroką gamę można znaleźć w sklepie internetowym Suez. W zależności od rodzaju i zakresu wykonywanych prac przydadzą się produkty hydroizolacyjne, preparaty krzemianowe, masy izolacyjne jak również kompletne zestawy do iniekcji(w przypadku osuszania jedną z metod iniekcji) żywice do uszczelniania przeciekających rys i wiele innych.