Jak wybrać suplementy?

Klara Machej 24-02-2021

Nie każdy suplement jest taki sam. Unikajmy bardzo tanich preparatów. Nie tylko nie przyniosą spodziewanych efektów, ale mogą zaszkodzić. Przy tak wielu produktach na rynku, możemy czuć się nieco przytłoczeni. Suplementy różnią się ceną, ilością i siłą działania. 

Jakość i wydajność

Jeśli chodzi o witaminy i minerały, istnieje wiele różnych form. Magnez jest doskonałym przykładem. Minerał może być sprzedawany w postaci chlorku magnezu, siarczanu, taurynianu i cytrynianu. Siarczan magnezu może być doskonałym środkiem zapobiegającym zaparciom. Należy zachować jednak ostrożność ze względu na jego działanie przeczyszczające. Chociaż jest to powszechna forma magnezu, badania wykazały, że jest szybko wydalana przez nerki i dlatego trudno jest ją przyswoić.

Lepsza będzie kąpiel magnezowa. Efekty są lepsze i dłużej trwają. Chlorek magnezu jest lepszy od siarczanu magnezu. Organizm łatwo go przyswaja. Wspomniany związek wpływa na właściwy poziom metabolizmu w organizmie. Zamiast przyjmować doustnie suplementy, lepiej wybierz spray, płatki lub żele. Wchłaniane są przez skórę, omijając układ trawienny.

Dodatkowe wskazówki

Przeczytaj dokładnie, co znajduje się w danym suplemencie. Takie informacje znajdziesz na etykiecie. Sprawdź, czy suplementy zostały właściwie przebadane. Zwróć uwagę na dawkowanie i sposób przyjmowania. Pamiętaj, że nie zawsze im więcej, tym lepiej. Rozsądniej jest wybrać suplement z niższą dawką, który można przyjmować kilka razy dziennie. Istnieje wtedy większa szansa na to, że dobrze się wchłonie.

Jak wybrać suplementy?

Jaki suplement kupić?

Wybierając suplementy, zwróć uwagę na łatwość przyjmowania. Kapsułki nie są idealne dla wszystkich, szczególnie dla osób z problemami trawiennymi lub niewydolnością nerek. Warto wtedy kupić spraye, płyny i inne formy przyjmowane miejscowo. Zawsze unikaj wszystkiego, co zostało zmodyfikowane genetycznie. Unikajmy suplementów GMO. Do ich produkcji mogą być wykorzystywane pestycydy i herbicydy, w tym glifosat. Te substancje powiązane są z wieloma schorzeniami, w tym z rakiem i dolegliwościami trawiennymi.

Szukaj czystych i naturalnych suplementów, bez dodatków cukrów, barwników, dodatków lub sztucznych aromatów. Weź pod uwagę alergeny, takie jak gluten, nabiał i soja, ponieważ często można je znaleźć w preparatach. Suplementy nie powinny być testowane na zwierzętach. Szukajmy produktów przebadanych na ludziach, a nie na zwierzętach. Drogie nie zawsze znaczy lepsze. Suplementy mogą być w przystępnych cenach. Z drugiej jednak strony  tańsze produkty niekoniecznie oznaczają lepszą jakość. Zwróć uwagę na to, aby suplementy zawierały dobrze zbadane składniki.