Jak zapakować paletę do folii stretch – systemy pakowania

Kazimierz Janeczko 29-11-2021

Pakowanie palet to jedna z kluczowych czynności wykonywanych w magazynach oraz firmach świadczących usługi z zakresu transportu towarów. Trzeba przy tym pamiętać o paru ważnych kwestiach oraz korzystać z rozwiązań ułatwiających pakowanie przesyłek paletowych.

Pakowanie palet – o tym trzeba wiedzieć!

Przygotowania do zapakowania przesyłki paletowej należy zacząć od wyboru odpowiedniej palety. Najczęściej są to palety drewniane, niemniej bez względu na rodzaj materiału, z jakiego zostały wykonane, nie mogą być w żaden sposób uszkodzone. Są przeważnie palety Euro o wymiarach 120 × 80 cm, ale rozmiar nośnika trzeba dopasować do ilości pakunków, które zostaną na nim umieszczone. Towar nie może wystawać poza jego obrys. Powinien być ułożony tak, aby jego środek ciężkości odpowiadał centralnemu miejscu palety, dzięki czemu zminimalizowane zostaje ryzyko przesuwania się pakunków. Cała przesyłka wymaga zabezpieczenia – do tego używa się m.in. folii stretch.

Pakowanie palet – nowoczesne rozwiązania

Systemy pakowania przesyłek paletowych wykorzystują nowoczesne technologie. Do specjalnej aplikacji wystarczy wprowadzić wymiary towarów i nośnika, a system na podstawie tych informacji opracowuje symulację prawidłowo spakowanego nośnika. Pozwala to zaoszczędzić nie tylko czas, ale i pieniądze. Proces pakowania przebiega sprawniej, co przekłada się na przyśpieszenie realizacji dostawy. Dużym plusem stosowania systemów pakowania jest również maksymalne wykorzystanie przestrzeni nośnika oraz prawidłowe jej wypełnienie. Inteligentne stanowisko pakowania da się bez problemu dopasować do konkretnych potrzeb, może być ono np. w pełni lub częściowo zautomatyzowane.

Pakowanie palet – dlaczego potrzebna jest folia stretch? 

Głównym zadaniem folii stretch jest zabezpieczenie przesyłki na palecie i nadanie jej stabilności. Dobrej jakości folie stosowane m.in. w magazynach i firmach transportowych są bardzo wytrzymałe, odporne na rozerwanie i jednocześnie elastyczne – nadają się zatem do różnego rodzaju palet. Idealnie przylegają do pakunków i je podtrzymują, zapobiegając w ten sposób jego przesuwaniu.

Jak zapakować paletę do folii stretch – systemy pakowania

Pakowanie palety do folii stretch – jak to zrobić?

Przystępując do owijania przesyłki na palecie folią stretch, trzeba najpierw upewnić się, czy towar nie wystaje poza jej obrys i jest równo ułożony. Owijanie należy zacząć od przywiązania folii do spodu palety. Towar owija się folią w taki sposób, aby przylegała do niego jej wewnętrzna strona. Dolna i górna część towaru razem z paletą powinny zostać owinięte co najmniej trzykrotnie. Podczas owijania folia nie może być za bardzo rozciągnięta, ale trzeba naciągnąć ją na tyle mocno, aby czuć było jej opór. Przy wykonywaniu omawianej czynności przyda się dyspenser do folii. Na rynku dostępne są modele odwijarek pasujące do wszystkich rodzajów folii stretch, włącznie z foliami pre-stretch i blown przeznaczonymi do zadań specjalnych. Przykładowo folia blown świetnie zabezpiecza ostre i wystające krawędzie. Wierzch palety najlepiej przykryć płachtą foliową na palety.