Outsourcing pracowniczy - co warto wiedzieć na ten temat?

Anna Kazimierowicz 25-11-2020

W każdej firmie bardzo ważną rolę odgrywają odpowiednio wykwalifikowani pracownicy. Jak jednak wiadomo zatrudnienie profesjonalnego specjalisty to dla przedsiębiorstwa bardzo duży wydatek, dlatego też tak chętnie firmy decydują się na leasing pracowniczy.

Outsourcing pracowniczy – co to takiego jest?

Najprościej mówiąc outsourcing pracowniczy polega na wykonani konkretnych zadań w naszej firmie przez pracowników firmy outsourcingowej lub pracowników zatrudnianych przez agencje zatrudnienia. W ramach leasingu pracowniczego konkretne osoby oddelegowane są przez agencje po to, aby w naszym przedsiębiorstwie podjąć się wykonania określonych funkcji lub czynności.

Zalety outsourcingu pracowniczego.

Outsourcing pracowniczy to rozwiązanie, które bez wątpienia ma bardzo wiele zalet. Przede wszystkim umożliwia obniżenie kosztów oraz pomaga w sprawnym zarządzaniu firmą. Wiele przedsiębiorców chętnie korzysta z outsourcingu pracowniczego ze względu na kwestie ekonomiczne. Warto, bowiem zaznaczyć, że koszty związane z leasingiem pracowniczym to koszty zewnętrzne, a nie koszty stałe. Dużą zaletą jest również to, że nie musimy zajmować się procesem rekrutacyjnym, ponieważ zrobią to za nas specjaliści z agencji. Możemy mieć przy tym pewność, że dobiorą oni taką osobę, która to jak najlepiej będzie odpowiadała naszym wymaganiom. Ponadto warto dodać, że w przypadku outsourcingu pracowniczego wszystkimi sprawami administracyjnymi tym także sporządzaniem dokumentacji kadrowo- płacowej zajmuje się agencja. Należy również zauważyć, że taka forma zatrudnienia jest korzystna także dla pracowników. Dzięki niej mają oni, bowiem szansę wykonywać pracę, która będzie w pełni zgodna z ich kompetencjami.

Outsourcing pracowniczy - co warto wiedzieć na ten temat?

Wady outsourcingu pracowniczego.

Do wad tego typu rozwiązania możemy natomiast zaliczyć możliwość wystąpienia problemów komunikacyjnych pomiędzy pracownikami. Do takiego stanu rzeczy może przyczynić się, bowiem niestabilność zespołu związana z częstą rotacją. Niektórzy zaznaczają również, że leasing pracowniczy może mieć wpływ na zwiększenie ryzyka wydostania się poza firmę poufnych informacji.