Czas na letnie porządki domowe!

Zofia Janeczko 12-08-2021

Mimo, iż lato kojarzy nam się z wypoczynkiem i chwilą oddechu od obowiązków zawodowych to niestety posiadając swój własny dom bądź mieszkanie co jakiś czas należy przyłożyć się do gruntownych porządków. Tym odpowiednim na to czasem jest właśnie pora letnia. Jak zatem sprzątać, by dom prezentował się schludnie i czysto przez całe wakacje? Oto kilka praktycznych wskazówek.

Porządki w szafie

Porządki wakacyjne najlepiej rozpocząć od własnej szafy. Trzeba sumiennie podejść do tematu i wyeliminować wszystkie te rzeczy, których nie założyliśmy przez ostatnie 12 miesięcy. Odkładanie rzeczy na przyszłość jest niepraktyczne, ponieważ żyjemy w czasach, w których wszystko ma się pod r ręką, a półki sklepowe nie świecą pustkami jak dawniej. Przetrzymywanie zbyt małych ubrań, pustych słoików czy też różnych zbędnych przedmiotów zwyczajnie utrudnia nam sprzątanie. Latem należy wyciągnąć z szaf/garderoby wszystkie ubrania, które są narażone na kontakt z molami i wystawić je na działanie promieni słonecznych. Dzięki temu nie tylko przewietrzymy ubrania, ale też pozbędziemy się wszelkich larw tych szkodników.

Czas na letnie porządki domowe!

Czad na pranie dywanów, pościeli itp.

Wystawienie na słońce największych zbieraczy kurzu, a mianowicie materacy, dywanów czy pościeli bardzo dobrze im zrobi. Prócz samego wystawienia należy je dobrze wytrzepać. To idealny moment na wypranie pościeli czy poduszek, które w kontakcie ze słońcem, odzyskają swoją świeżość.

Mycie okien

Lato to idealny czas na mycie okien. W ładną pogodę dużo łatwiej jest otworzyć okno na oścież, pozwalając sobie na dokładne wymycie każdego zakamarka. Posiadacze okien z PCV powinni do mycia używać jedynie delikatnych detergentów, które zapobiegną uszkodzeniom profili i zmatowieniu ram. Okna drewniane należy traktować zimną esencją herbacianą bądź środkami dedykowanymi do okien tego typu. W lecie można odnowić własne okna, poprzez zdarcie warstwy lakieru i pomalowanie ich na nowo. Prócz okien warto również zadbać o czystość rolet, wystarczy je potraktować jedynie wilgotną szmatką.