Rozpoznawanie muzyki za pomocą aplikacji

Anna Kazimierowicz 31-12-2020

Niewiele osób wyobraża sobie codzienność bez słuchania muzyki, są to ulubione utwory, jak i wszystkie pozostałe – na przykład z radia. Czasami słyszymy tak właśnie piosenkę, której nie możemy pozbyć się z myśli, towarzyszy nam każdego dnia, w każdym momencie. Jeśli nie znamy tytułu, mogą pomóc aplikacje umożliwiające rozpoznawanie muzyki. Wystarczy chwila, by wszystkie informacje zostały podane na przysłowiowym talerzu. Ciekawą opcją w większości aplikacji jest wyświetlanie tekstu danej piosenki. Oczywiście obowiązkowo są też nazwa utworu i wszystko na temat wykonawcy oraz autora tekstu jeżeli są to dwie osoby.

Rozpoznawanie muzyki za pomocą aplikacji

Możliwości aplikacji do rozpoznawania muzyki

Obecnie rozpoznawanie muzyki nie jest trudne, wystarczy zainstalować kilka aplikacji, przetestować je i zachować te naszym zdaniem najlepsze. Na podium znajduje się Shazam, który nazywany jest liderem wśród aplikacji tego rodzaju. Ma podstawowe funkcje wskazane wyżej i wiele dodatkowych możliwości, choćby w postaci tworzenia własnej, skrojonej pod siebie listy ulubionych utworów. Ciekawą opcją, którą ma aplikacja Shazam jest wyszukiwanie niezbędnych informacji po zeskanowaniu plakatu lub czasopisma, czy książki z jej logo. Można również dzielić się ulubioną muzyką ze znajomymi, choćby poprzez social media, na przykład Facebook, Instagram. Rozpoznawanie muzyki jest o wiele łatwiejsze z kolejną aplikacją – SoundHound. Oczywiście znajdziemy w niej możliwości wyszukiwania piosenek, ich tekstów i najnowszych informacji na temat artystów. A już całkowitą radość odczują wszyscy, którzy nie potrafią przypomnieć sobie tekstu, ale mogą zanucić melodię. SoundHound poradzi sobie z tym doskonale, gdyż jest bardzo intuicyjna.

Musixmatch, MusicID, Music Recognition/Visualizer

Poza powyżej wspomnianymi aplikacji, warto wymienić inne, które zapewniają rozpoznawanie muzyki i dzielenie się tym ze znajomymi w mediach społecznościowych. Aplikacja może łączyć się z serwisem Spotify, którą ma wielu użytkowników iPhonów. Na uwagę zasługuje również fakt, że aplikacja jest doskonałym sposobem na podszkolenie się z języka obcego. Pokazywany jest bowiem nie tylko tekst, ale także jego tłumaczenie na język polski. Nauka staje się przyjemna i pożyteczna, nie ma wówczas konieczności zaopatrywania się w podręczniki. Jeżeli poszukujemy natomiast prostej aplikacji, najlepiej spisze się MusicID. Urzeka głównie przyjemnym dla oka interfejsem i minimalistycznym stylem – nie brakuje również możliwości wyszukiwania informacji o danym utworze. Na koniec zestawienia nie może zabraknąć Musi Recognition, gdzie poza oczywistymi funkcjami rozpoznawania muzyki i wyświetlania informacji o utworze otrzymujemy efekty świetlne. Są one zsynchronizowane z rytmem muzyki, a lampa błyskowa daje bardzo ciekawy efekt. Przyjście na imprezę z takim wyposażeniem jest wręcz pożądane, każdy z całą pewnością skorzysta z takiego rozwiązania. Jak widać powyżej, rozpoznawanie muzyki nigdy wcześniej nie było łatwiejsze. Właściwie wszystko spoczywa na profesjonalnych aplikacjach.