Niewiele osób wyobraża sobie codzienność bez słuchania muzyki, są to ulubione utwory, jak i wszystkie pozostałe – na przykład z radia. Czasami słyszymy tak właśnie piosenkę, której nie możemy pozbyć się z myśli, towarzyszy nam każdego dnia, w każdym momencie. Jeśli nie znamy tytułu, mogą pomóc aplikacje umożliwiające rozpoznawanie muzyki. Wystarczy chwila, by wszystkie informacje zostały podane na przysłowiowym talerzu. Ciekawą opcją w większości aplikacji jest wyświetlanie tekstu danej piosenki. Oczywiście obowiązkowo są też nazwa utworu i wszystko na temat wykonawcy oraz autora tekstu jeżeli są to dwie osoby.
Obecnie rozpoznawanie muzyki nie jest trudne, wystarczy zainstalować kilka aplikacji, przetestować je i zachować te naszym zdaniem najlepsze. Na podium znajduje się Shazam, który nazywany jest liderem wśród aplikacji tego rodzaju. Ma podstawowe funkcje wskazane wyżej i wiele dodatkowych możliwości, choćby w postaci tworzenia własnej, skrojonej pod siebie listy ulubionych utworów. Ciekawą opcją, którą ma aplikacja Shazam jest wyszukiwanie niezbędnych informacji po zeskanowaniu plakatu lub czasopisma, czy książki z jej logo. Można również dzielić się ulubioną muzyką ze znajomymi, choćby poprzez social media, na przykład Facebook, Instagram. Rozpoznawanie muzyki jest o wiele łatwiejsze z kolejną aplikacją – SoundHound. Oczywiście znajdziemy w niej możliwości wyszukiwania piosenek, ich tekstów i najnowszych informacji na temat artystów. A już całkowitą radość odczują wszyscy, którzy nie potrafią przypomnieć sobie tekstu, ale mogą zanucić melodię. SoundHound poradzi sobie z tym doskonale, gdyż jest bardzo intuicyjna.
Poza powyżej wspomnianymi aplikacji, warto wymienić inne, które zapewniają rozpoznawanie muzyki i dzielenie się tym ze znajomymi w mediach społecznościowych. Aplikacja może łączyć się z serwisem Spotify, którą ma wielu użytkowników iPhonów. Na uwagę zasługuje również fakt, że aplikacja jest doskonałym sposobem na podszkolenie się z języka obcego. Pokazywany jest bowiem nie tylko tekst, ale także jego tłumaczenie na język polski. Nauka staje się przyjemna i pożyteczna, nie ma wówczas konieczności zaopatrywania się w podręczniki. Jeżeli poszukujemy natomiast prostej aplikacji, najlepiej spisze się MusicID. Urzeka głównie przyjemnym dla oka interfejsem i minimalistycznym stylem – nie brakuje również możliwości wyszukiwania informacji o danym utworze. Na koniec zestawienia nie może zabraknąć Musi Recognition, gdzie poza oczywistymi funkcjami rozpoznawania muzyki i wyświetlania informacji o utworze otrzymujemy efekty świetlne. Są one zsynchronizowane z rytmem muzyki, a lampa błyskowa daje bardzo ciekawy efekt. Przyjście na imprezę z takim wyposażeniem jest wręcz pożądane, każdy z całą pewnością skorzysta z takiego rozwiązania. Jak widać powyżej, rozpoznawanie muzyki nigdy wcześniej nie było łatwiejsze. Właściwie wszystko spoczywa na profesjonalnych aplikacjach.