Taśma z klejem akrylowym czy kauczukowym – która sprawdzi się najlepiej?

Klara Muszakowska 24-08-2022

Taśmy to znane już niemalże całemu światu artykuły klejące. Niektórzy uznają je nawet za podstawowy element naprawczy, bez którego żadne eliminowanie usterek nie wchodzi w grę. Innych ludzi lekko śmieszy takie podejście, choć trzeba przyznać, że akcesoria te są bardzo często używane nawet w zaawansowanych rozwiązaniach przemysłowych.

Oczywiście, podstawowym kryterium podziału taśm jest stronność ich klejenia oraz materiał nośnika. Kwestiami drugorzędnymi są natomiast wszystkie wymiary. W tym podpunktach, należy zwrócić jeszcze uwagę na coś, co odpowiada za przylepność, a mianowicie na klej. Wyróżniamy dwie odmiany takich substancji w odniesieniu do taśm.

Taśma z klejem akrylowym – charakterystyka

Na wstępie należy zaznaczyć, że niezależnie od odmiany kleju, każda z nich posiada swoje wewnętrzne podgrupy. Kupując taśmę wyposażoną w takową substancję samoprzylepną, zawsze warto zwracać uwagę na siłę klejenia, aby uniknąć późniejszych rozczarowań.

Przechodząc bezpośrednio do tematu, klej akrylowy to substancja wytworzona z kwasów akrylowych i metakrylowych. Dobór odpowiednich polimerów w czasie produkcji decyduje o właściwościach przylepnych kleju. Z tego względu, wyróżniamy szereg odmian i typów, dostępnych w sprzedaży.

Akryl jest substancją zapewniającą wytrzymałość w różnych warunkach. Z reguły, cechuje go odporność na promieniowanie UV, starzenie i nagłe zmiany temperatury. To właśnie z tego powodu, często używa się go do łączenia powierzchni na zewnątrz. Nośniki w połączeniu z tym klejem nie kosztują dużo. Można powiedzieć, że jest to tańsze rozwiązanie, jednak nie przeznaczone do każdego zastosowania.

Taśma z klejem akrylowym czy kauczukowym – która sprawdzi się najlepiej?

Taśma z klejem kauczukowym – opis

Kleje kauczukowe, a w szczególności te typu Hot Melt, charakteryzują się ogromną przylepnością. Nie można zarzucić im zbyt wiele, gdyż właściwości wytrzymałościowe to także ich mocna strona. Doskonale radzą sobie w szczególności w towarzystwie niskich temperatur, a także są odporne na wilgoć czy substancje żrące. To właśnie ten rodzaj kleju na taśmach powinniśmy wybrać, kiedy planujemy łączenie bardzo wymagających powierzchni o trudnej specyfikacji. Trzeba jednak wspomnieć, że są to artykuły znacznie droższe od tych z klejem akrylowym i warto wybierać je głównie dla zaawansowanych celów.

W jakich taśmach stosujemy poszczególne kleje?

Przeglądając oferty sklepów zaopatrzonych w szeroki asortyment taśm i klejów możemy dojść do wniosku, że jednym z głównych wyznaczników dotyczących wyboru kleju jest nośnik. Klej akrylowy możemy spotkać najczęściej przy takich artykułach, jak taśmy piankowe czy foliowe. Jest to asortyment należący do grupy mniej zaawansowanych i przeznaczony często bardziej do użytku domowego.

Klej kauczukowy typu Hot Melt można spotkać natomiast w taśmach tkaninowych, włókninowych czy transferowych. Oczywiście, nie jest to żaden wyznacznik, gdyż na specjalne zamówienie, klient może zażyczyć sobie różnorodnych odmian. Warto jednak ustalić wszystko wcześniej ze specjalistą, który pomoże dobrać typ taśmy przeznaczonej idealnie pod konkretne zastosowania.