Chyba każdy z nas wie, jak ważnym urządzeniem zarówno w codziennym użytku, jak i w przemyśle jest sprężarka. Kompresor, bo tak inaczej nazywamy dane sprzęty, charakteryzuje się wytwarzaniem sprężonego powietrza. Jak wiemy, powietrze, którym oddychamy jest nazywane atmosferycznym i posiada ono średnio ciśnienie rzędu 1013hPa.
Zadaniem kompresora jest więc zwiększenie ciśnienia powietrza poprzez zmianę objętości w zbiorniku czy zwiększenie prędkości przepływu danego czynnika. Sprężone powietrze jest znakomitym nośnikiem energii służącym przede wszystkim do zasilania niektórych układów w zakładach przemysłowych bądź jest w stanie również pomóc w przemieszczaniu i dźwiganiu naprawdę dużych ciężarów.
Są to jedne z najbardziej podstawowych typów sprężarek, które niegdyś były używane w dużych zakładach przemysłowych, jednak zrezygnowano z nich, gdyż nie potrafiono wyciągnąć z nich odpowiednio dużych mocy oraz były bardzo głośne. Nie zmienia to jednak faktu, że w dalszym ciągu możemy spotkać na swojej drodze te urządzenia, a zakup takiej do swojego gospodarstwa wcale nie będzie złym pomysłem. To, że nie sprawdzały się one w dużych instalacjach wcale nie powoduje, że nie będą radziły sobie z napompowaniem koła w samochodzie. Ich drugą, ważną zaletą jest bardzo niska cena.
Sprężarki tłokowe posiadają prosty schemat działania. Polega on na zasysaniu zwykłego powietrza z atmosfery poprzez króciec wlotowy do cylindra, a następnie występuje “ubijanie” tego czynnika przez tłok. Powietrze o wyższym ciśnieniu otwiera króciec wylotowy, którym sprężony czynnik wydobywa się na zewnątrz i jest gotowy do spełniania swojej roli.
Te sprzęty należą do typów o zupełnie innej zasadzie wytwarzania sprężonego powietrza, która została wymieniona na wstępie. Chodzi tutaj mianowicie o zwiększanie ciśnienia czynnika na skutek zwiększenia prędkości jego przepływu. Jak to możliwe?
Wszystko opiera się o zasadę wirnika, umieszczonego w środku urządzenia. Zasilany elektrycznie wirnik obraca się względem własnej osi z dużą prędkością, co powoduje, że zassane do komory powietrze również nabiera prędkości. Będąc maksymalnie napędzonym przez wirnik, czynnik o wysokiej prędkości wlatuje do komory, w której umieszczona jest dysza, odpowiadająca za konwersję prędkości na ciśnienie.
Kompresory odśrodkowe są używane coraz częściej w dużych zakładach przemysłowych, gdyż nie wymagają one stałej eksploatacji i mogą pracować bez przerwy.
W tym przypadku również mamy do czynienia z wirnikiem, a nawet dwoma. Działają one jednak na nieco innej zasadzie niż w poprzednim przypadku. W całej konstrukcji posiadamy dwie śruby, które obracają się w swoim kierunku, a na końcu zazębiają się. Dzieje się to z dużą prędkością, a wirniki te kręcąc się zmniejszają objętość powietrza, na końcu wypierając je w stronę wylotu.
Zaletami danych sprężarek jest zdecydowanie ich brak awaryjności, a jeżeli już nawet drobna usterka się zdarzy, to jest ona szybko diagnozowana i usuwana ze względu na prostą budowę. Tanie sprężarki śrubowe używane możemy zakupić już na różnego rodzaju aukcjach. Ten typ kompresorów stosowany jest głównie w przemyśle, a zakres stosowanych ciśnień określany jest na podstawie długości śrub i wynosi od około siedmiu do trzynastu barów.