Work-life balance – dlaczego warto o niego dbać?

Klara Janeczko 03-02-2021

Dbanie o równowagę w życiu zawodowym i prywatnym jest kluczowym warunkiem zachowania zdrowia psychicznego, fizycznego, dobrego samopoczucia oraz satysfakcji zarówno z własnego życia w domu i w pracy. Niedostatek z któryś z tych elementów może doprowadzić do frustracji, problemów rodzinnych, wypalenia zawodowego czy poważnych chorób zdrowotnych. W jego zachowaniu niezbędna jest dbałość o odpowiedni wypoczynek taki jak np. wyjazd w Bieszczady do gminy Baligród. Co jeszcze warto wiedzieć na temat WLB?

Wymagania wobec zachowania dobrostanu

Każdy w swoim życiu musi godzić wymagania dotyczące pracy zawodowej z życiem rodzinnym, utrzymywaniem relacji ze znajomymi, odpoczynku oraz rozrywki. We współczesnym świecie zachowanie tego balansu jest niezwykle skomplikowane, gdyż w dzisiejszym pędzie życia zwyczajnie brakuje na wszystko czasu. Nieustanne dążenie do zachowania równowagi między życiem zawodowym a rodzinnym jest konieczne. Brak podejmowania tych działań prowadzi do trudności z wypełnieniem obowiązków rodzinnych, pojawia się poczucie winy, liczne konflikty, a często nawet doprowadzić mogą one do rozpadu rodziny. Skutkować to może coraz większym poczuciem osamotnienia z powodu braku czasu na rozwój pasji i zaniedbania relacji ze znajomymi. Jeszcze nigdy całkowite poświęcenie się karierze zawodowej nie przyniosło pozytywnych rezultatów. Nie jest możliwe cały czas pracować na najwyższych obrotach. Przepracowanie prowadzi do spadku efektywności i jakości pracy, wpada się w konflikty ze współpracownikami oraz popełnia się błędy w postrzeganiu i ocenie sytuacji społecznych. Taka osoba charakteryzuje się apatią, zniechęceniem, rozdrażnieniem, brakiem koncentracji, a także wzmagającym poczuciem frustracji. Dochodzi do całkowitej utraty własnej wartości.

Work-life balance – dlaczego warto o niego dbać?

Konieczny odpoczynek – np. wyjazd w Bieszczady do gminy Baligród

By zachować odpowiednią równowagę między życiem zawodowym, a prywatnym konieczne jest zapewnianie sobie odpowiedniego wypoczynku. Weekendowy wyjazd czy wypad na kilka dni jest w stanie całkowicie zregenerować człowieka i naładować baterie na dalsze wyzwania oraz wrócić do wykonywania swych obowiązków zawodowych ze zdwojoną mocą i efektywnością. Doskonałym miejscem na relaks są Bieszczady, a dokładnie gmina baligród. To jedno z najbardziej zalesionych terenów w całym Podkarpaciu. Miejscowość ta zlokalizowana jest w dolinie rzeki Hoczewki i jest miejscem, w którym następuje zetknięcie kilku kultur, począwszy od polskiej przez ukraińską, aż po bojkowsko-łemkowską. W okresie międzywojennym zamieszkiwała te tereny również i ludność żydowska.

Skutki braku zachowania WLB

Jak już wspomniano zbyt długie poczucie braku balansu między życiem rodzinnym a pracą jest mocno odczuwalne przez psychiczną jak i fizyczną kondycję człowieka. Prowadzić to może do nadmiernego stresu, wyczerpania emocjonalnego oraz pracoholizmu. Nieprawidłowy work-life balance 12-krotnie zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia wypalenia zawodowego, 6-krotnie podwyższa ryzyko podlegania silnemu stresowi w pracy oraz 3-krotnie bardziej wpływa na pojawienie się stanów depresyjnych.