To technologia, która pozwala na przesyłanie danych między urządzeniami. Skąd pochodzi i w czym pomaga?
Bezprzewodowa i bezdotykowa technologia komunikacyjna wykorzystuje w swoim działaniu fale radiowe. Udostępniają one cyfrowe informacje, które można przesyłać między urządzeniami w odległości do 20 cm. Urządzenia, które nadają na tych samych pasmach radiowych mogą się ze sobą komunikować. Nie potrzeba do tego żadnych przewodów i innych łączników. System pozwala także na komunikację z głośnikami oraz z słuchawkami. Wielką zaletą jest to, że NFC współpracuje z aplikacjami bankowymi, co daje nam możliwość płatności zbliżeniowe za pomocą telefonu komórkowego.
Jak każda technologia, także NFC posiada swoje zalety oraz wady. Dwie najważniejsze zalety to bezpieczeństwo oraz tagi NFC. Ponieważ zasięg jest krótki, nie ma możliwości, by ktoś dostał się z ukrycia do naszych danych i przesłał np. nasze prywatne zdjęcia lub inne pliki. Moduł Secure Element SE jest dodatkową formą zabezpieczenia dla tej technologii. Dodatkowym ułatwieniem dla użytkowników NFC są tagi. To niewielkie chipy, które są jak breloczek lub naklejki. Pozwalają one na połączenie telefonu z otagowanym sprzętem. Technologia ta jest na rynku polskim znana już od kilku lat. Zyskuje coraz większe zainteresowanie, głównie ze względu na bezpieczne i praktyczne zastosowanie. Dużym plusem jest także mały pobór mocy. Jakie wady ma NFC? W porównaniu do bluetooth działa w małej odległości oraz dłużej nawiązuje prędkość połączenia. NFC jest także wolniejszy
Reasumując - NFC nie wymaga parowania urządzeń, dlatego też jest wykorzystywany tylko i wyłącznie do wymiany danych o krótkim połączeniu czasowym np. linki, wizytówki. W przypadku Bluetooth czas nawiązania połączenia jest dłuższy. Pozwala on na przesyłanie większych danych, takich jak pliki MP3, zdjęcia, filmy wideo. Potrzebuje jednak więcej czasu na nawiązanie połączenia z drugim urządzeniem. W dzisiejszych czasach bez wątpienia wygrywa możliwość płatności zbliżeniowej, z której korzysta coraz więcej osób.