Wiercenie w betonie – kiedy się przydaje i jakich sprzętów się używa?

Anna Kazimierowicz 30-08-2021

Beton jest jednym z najpopularniejszych materiałów budowlanych. Jego występowanie możemy zaobserwować niemal w każdej konstrukcji, chociażby jako płyta, słupy czy nadproża. Stosuje się go głównie ze względu na jego twardość oraz wysoką wytrzymałość. Odpowiednio zazbrojona konstrukcja betonowa z pewnością wytrzyma bardzo długie lata.  

Niekiedy jednak, konieczne staje się przeprowadzenie przewiertu przez dany materiał. Nie jest to wcale proste zadanie. Zwykłe wiertarki do przewiercania ścian stworzonych z pustaków czy cegieł, nie poradzą sobie z tak ogromnym wyzwaniem. Dobór odpowiedniego narzędzia zależy jednak od skali rozwiertu. Do przewiertów dużych i grubych ścian, warto jest już skorzystać z pomocy specjalistów. 

Kilka zasad odnośnie wiercenia w betonie 

Zanim zaczniemy wiercić, oczywiście konieczne jest sprawdzenie kilku podstawowych kwestii. W pierwszej kolejności, sprawdzamy testerem, czy w miejscu, w którym mamy zamiar wiercić, nie biegną żadne przewody elektryczne. Przewiercenie kabla mogłoby poważnie uszkodzić całą instalację i nastąpiłaby konieczność kłucia całego muru.  

Często zapomina się o tym w warunkach domowych, ale konieczne jest przestrzeganie wszystkich zasad BHP. Nie próbujmy usilnie zakładać, że nic się nie stanie i ubierajmy do takich prac rękawice, okulary ochronne oraz specjalne ubranie robocze.  Ponadto zadbajmy o stabilną pozycję w czasie wiercenia, co w przypadku pracy przy suficie jest utrudnionym zadaniem. 

Sztuką w procesie wiercenia jest odpowiednia regulacja obrotami maszyny. Pamiętajmy, że im materiał jest twardszy, tym niższymi obrotami musimy zaczynać wiercenie. Kiedy natomiast widzimy, że otwór zaczyna się zwiększać, możemy również stopniowo zwiększać obroty. 

Wiercenie w betonie – kiedy się przydaje i jakich sprzętów się używa?  

Narzędzia do wykonywania danej czynności 

Oczywiście, do wiercenia dziury w ścianach z pustaków czy cegieł używamy zwykłych wiertarek. Te jednak na nic się zdadzą w przypadku konieczności przewiercenia betonu. Do przewiercenia się przez beton konieczne jest zaopatrzenie się w wiertarkę udarową. Stając jednak przed wyborem, często sięga się już po młotowiertarkę, która posiada zarówno funkcje kłucia jak i wiercenia udarowego lub pneumatycznego SDS. 

Korzystając z wiertarek udarowych należy pamiętać, że szybko się one nagrzewają. Z tego względu, konieczne jest schładzanie wierteł w oleju i częste robienie sobie przerw, po to by sprzęt mógł się ostudzić. 

Specjaliści od wiercenia w betonie – kiedy warto skorzystać z ich usług? 

Niekiedy przestrzeń do przewiercenia jest duża i niewygodna do zrobienia tego samodzielnie. W takim wypadku, warto jest skorzystać z pomocy specjalistów, którzy posiadają ku temu odpowiedni sprzęt. Przykładowo, firma oferująca wiercenie w betonie kraków posiada otwornice o średnicy do 60cm oraz możliwości wiercenia pod kątem, co jest naprawdę niełatwą sztuką.  

Co ciekawsze, korzystając z usług firm, po wykonanej pracy zostanie możliwie jak największy porządek. Spowodowane jest to posiadaniem przez nich specjalnych odkurzaczy, które od razu wchłaniają pył powstały na skutek wiercenia.