Na jakiej wysokości powiesić telewizor?

Klara Masłowska 23-11-2020

 

Producenci telewizorów i entuzjaści kina domowego zalecają montaż płaskiego ekranu na wysokości oczu, by zapewnić najlepsze wrażenia. Nie jest to jednak reguła, która sprawdzi się w każdej sytuacji. Warto tutaj wziąć pod uwagę wielkość pokoju i pozycję, w jakiej najczęściej oglądasz telewizję. Zastanów się również, czy dekoracje na ścianie nie utrudnią Ci spokojnego relaksu. Zobacz, jak wysoko zamontować telewizor, by zapewnić sobie komfort podczas oglądania.

Ogólna zasada

Montując telewizor, należy wziąć pod uwagę wiele kwestii, w tym rozmiar i jakość sprzętu. Ważna jest również odległość od urządzenia do głównego miejsca oglądania. Istnieje jedna, konkretna zasada: środek ekranu powinien znajdować się na wysokości oczu widza.

Możesz zmierzyć telewizor i wykonać odpowiednie obliczenia, ale środek urządzenia przeznaczonego głównie dla osób siedzących na kanapie zlokalizowany jest zwykle około 108 centymetrów nad podłogą. W przeszłości obowiązywała pewna uniwersalna zasada, według której optymalna odległość od telewizora wynosiła 2,5-krotność przekątnej ekranu. Pamiętaj jednak, że istnieją różne opinie na ten temat. W przypadku nowszych modeli o wysokiej rozdzielczości niektórzy zalecają optymalną odległość oglądania wynoszącą 1,5 przekątnej długości telewizora.

Na jakiej wysokości powiesić telewizor?

Szczegółowe obliczenia

Jeśli oglądając telewizor, będziesz znajdował się od niego 3,65 metra, możesz wybrać model 55- lub 60-calowy. Z pewnością można jednak znaleźć przykłady, gdzie osoby znajdujące się w takiej sytuacji, decydując się na model 65 lub 70 cali. 

Załóżmy, że wybierzesz 60-calowy telewizor, który ma około 81 cm wysokości. To oznacza, że środek ekranu znajduje się około 40,5 cm od dolnej krawędzi urządzenia. Większość sof ma siedzisko na wysokości 45 cm. W związku z tym poziom oczu osoby siedzącej wygodnie wynosi około 63 cm nad siedziskiem. Środek ekranu znajduje się więc około 108 centymetrów nad podłogą.

Zastanawiasz się, czy zamontować telewizor nad kominkiem. Wielu ekspertów odradza takie rozwiązanie. Twierdzą, że utrudnia przyjęcie relaksującej pozycji podczas oglądania telewizji.