Jak obliczyć konie mechaniczne?

Klara Masłowska 18-11-2020

Jednym z bardzo ważnych parametrów każdego samochodu jest jego moc silnika. Moc silnika samochodu najczęściej podawana jest w koniach mechanicznych lub kilowatach. Co zatem warto wiedzieć na ten temat? Jak przeliczyć kilowaty na konie mechaniczne?

Konie mechaniczne – co to takiego jest?

Konia mechanicznego, czyli jednostkę mocy pojazdu, która to wykorzystywana jest przy określaniu mocy silników spalinowych wynalazł Thomas Savery. Warto zaznaczyć, że jednostka ta swoją nazwę zawdzięcza pracy, jaką niegdyś wykonywały tę zwierzęta. W przypadku wyznaczenia mocy maszyny Savery wykorzystał porównanie pracy kopalnianej pomy do siły konia parowego. Obliczył on, że do 24- godzinnej prawidłowej i ciągłej pracy pompy kopalnianej potrzebna jest siła 8 do 10 koni pociągowych. Określił on także, iż silnik spalinowy pracujący w zastępstwie zwierząt ma moc 10- 12 KM. Natomiast w 1782 r. James Watt opracował naukowe wyjaśnienie dla jednostki KM, na bazie wyliczeń inżynierów określił on formułę, według której 1 KM to 33000 ft x ibf/min.

Jak obliczyć konie mechaniczne?

Jak się liczy konie mechaniczne?

W Międzynarodowym Układzie Jednostek Miar 1 KM to w przybliżeniu 735,5 wata. Jeżeli zastanawiamy się, zatem, w jaki sposób przeliczyć kilowaty na konie mechaniczne wystarczy jedynie zastosować się do obowiązującej zasady, że 1 kW to 1,36 KM, natomiast 1 KM to 0,74 kW. W Polsce w dowodach rejestracyjnych moc silnika określa się w kW. Jeżeli więc chcemy sprawdzić ile nasze auto posiada koni mechanicznych wystarczy, że wartość, która mamy w dowodzie rejestracyjnym pomnożymy przez 1,36. Pamiętajmy również o tym, że od tego, jaką moc ma silnik naszego samochodu zależy miedzy innymi składka, jaką zapłacimy na obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne OC. Warto również zaznaczyć, że inaczej niż w Polsce i w reszcie Europy w Niemczech do oznaczania mocy silników wykorzystuje się jednostkę PS, czyli Pferdestarke, jeżeli zaś chodzi o Wielką Brytanie to tam korzysta się z tak zwanego konia parowego, czyli HP. Warto, zatem wiedzieć, że:

  • 1 KM to 0,99 HP,
  • 1 HP to 1,01 KM,
  • a 1 KW to 1,34HP.