Co warto wiedzieć o sprężarkach śrubowych?

Klara Masłowska 26-04-2021

Sprężanie powietrza jest określane przez inżynierów jako jeden z najważniejszych procesów, jakie kiedykolwiek udało się odkryć. Nie bez powodu, ponieważ na jego zasadzie działa wiele elektrowni, instalacji czy urządzeń w różnych gałęziach przemysłu.

Urządzenia zwane sprężarkami, czy też kompresorami mają za zadanie nic innego, jak podawanie powietrza o wyższym ciśnieniu oraz gęstości do dalszych elementów poszczególnych instalacji. Ilość typów tego sprzętu jest naprawdę ogromna. Na rynku możemy spotkać sprężarki w zależności od ich sposobu działania oraz budowy. Często spotykanymi sprężarkami są chociażby śrubowe, tłokowe czy membranowe. 

Sprężarki śrubowe - zasada działania

Początkowo warto zaznaczyć, że nazwa nie wzięła się znikąd. Głównym elementem tych oto sprężarek są wirniki, imitujące śruby. Obie te części kręcą się względem siebie, zachowując przy tym odpowiednio małe odległości je oddzielające. W ten sposób powietrze zassane między wirniki zwiększa swoją objętość i kieruje się prosto do wylotu.

Pomiędzy wlotem, a wylotem powietrza z kompresora, istnieje jeszcze szereg procesów, który ma na celu zapobiec zepsuciu się sprzętu. Najważniejszym z danych zabiegów jest oczyszczanie powietrza ze szkodliwych substancji oraz elementów, mogących zapchać urządzenie za pomocą filtra. 

Co warto wiedzieć o sprężarkach śrubowych?

Kompresor olejowy, a bezolejowy

Sprężarki śrubowe dzielimy głównie na te, w których zastosowanie oleju jest konieczne oraz te, które tego oleju w ogóle nie potrzebują. Te pierwsze charakteryzują się możliwością ciągłej pracy 24 godziny na dobę. Poprzez regularne pobieranie oleju, silnik urządzenia jest schładzany, czyszczony i sprawia, że sprężarka jest na bieżąco zabezpieczana. Eksperci twierdzą, że to właśnie te kompresory określa się mianem bezawaryjnych, a nawet w przypadku awarii, serwis sprężarek jest nieskomplikowany i tani. Jest to spowodowane prostą budową mechanizmu oraz niską ceną poszczególnych części eksploatacyjnych.

Drugi rodzaj, a mianowicie sprężarki bezolejowe cechują się udostępnianiem w obieg czystego powietrza. Dzieje się tak, poprzez wtłaczanie w elementy wody zamiast oleju. Dzięki zastosowaniu takiej metody, powietrze kierowane do wylotu jest w stu procentach czyste i pozbawione wszelakich zanieczyszczeń pojawiających się w przypadku oleju. Takie zastosowanie uniemożliwia jednak regularną pracę urządzenia, gdyż woda nie jest w stanie zapewnić wszystkich właściwości smarnych.

Do czego stosuje się sprężarki?

Sprężarki śrubowe posiadają wiele zastosowań w branżach farmaceutycznych, elektronicznych, lotniczych, a nawet kolejowych. Wiadome jest również, że wykorzystanie tych kompresorów następuje w maszynach, będących wyposażeniem fabryk czy hurtowni. Na ich podstawie działają chociażby linie produkcyjne oraz sprzęty w warsztatach naprawczych. 

Ponadto, aby szerzej uświadomić, jak często sprężarka jest wykorzystywana wokół nas, możemy przytoczyć przykład sprzętu do pompowania piłek czy kół od roweru. Ponadto, często mniejsze sprężarki wykorzystuje się do odkurzania części elektronicznych, w tym komputerowych.