Jak wyrejestrować samochód?
Wyrejestrowanie samochodu jest obecnie obowiązkowe po jego sprzedaży oraz zezłomowaniu. Mamy na to ustawowo 30 dni, po tym czasie może zostać na nas nałożona kara pieniężna. Wyrejestrowanie samochodu nie jest trudne i można to zrobić również częściowo online.
Samochód można wyrejestrować w Urzędzie Miasta lub w Urzędzie Gminy w miejscowości, w której został on zarejestrowany. Należy w tym celu udać się do urzędu oraz wypełnić specjalny wniosek, w którym musimy podać dane auta, w tym jego numer VIN. Potrzebny nam będzie również numer rejestracyjny pojazdu oraz karta pojazdu. Niezbędny jest także dowód osobisty. Po zgłoszeniu wyrejestrowania pojazdu czeka nas również opłata w kwocie około 30 zł. Może być ona uiszczona w kasie urzędu lub w specjalnym wpłatomacie, w którym można również płacić kartą bankomatową. Po opłaceniu wyrejestrowania auta, należy z dowodem wpłaty zgłosić się do odpowiedniego okienka w Wydziale Komunikacji, by otrzymać dokumenty związane z wyrejestrowaniem auta. Na ich podstawie możemy również zgłosić fakt wyrejestrowania naszemu ubezpieczycielowi. Wniosek o wyrejestrowanie auta można pobrać również online ze strony Urzędu Miasta.
Do wyrejestrowania auta potrzebny nam będzie dowód osobisty, numer VIN auta, a także tablice rejestracyjne, które otrzymamy po kasacji pojazdu, dokument, który potwierdza kasacje pojazdu, a także kartę pojazdu oraz dowód rejestracyjny. Jeśli demontaż był przeprowadzony za granicą, wtedy należy również do urzędu wziąć ze sobą tłumaczenie wydanego tam dokumentu. Dobrze jest mieć ze sobą również odliczoną gotówkę lub kartę bankomatową, by opłacić wyrejestrowanie auta na miejscu w urzędzie. Urząd miasta wybieramy jako ten, któremu podlegamy względem naszego zameldowania. Najczęściej jest to ten sam urząd, w którym również rejestrowaliśmy auto. Dokumenty wraz z tablicami rejestracyjnymi można wysłać również do urzędu pocztą.