Tarcze do cięcia metalu – poznaj zasady ich doboru!

Kazimiera Janeczko 22-05-2021

Każdy materiał, który planujemy poddać obróbce, wymaga zastosowania odpowiednich, przeznaczonych do pracy z nim narzędzi. Sprzęt powinien być wytrzymały, solidny i wysokiej jakości, aby możliwe było osiągnięcie za jego pomocą jak najlepszych efektów podejmowanych działań. Szczególnym rodzajem narzędzi są tarcze do cięcia metalu, które występują w bardzo zróżnicowanym wyborze. W tym artykule wyjaśnimy, jakie akcesoria wybrać w zależności od planowanych prac oraz oczekiwanych efektów.

Tarcze do cięcia metalu i ich krótka charakterystyka

Tarcze do cięcia metalu to specjalistyczne akcesoria, które są przeznaczone do obróbki metali różnego rodzaju. Najczęściej montuje się je w urządzeniach przeznaczonych do cięcia, zarówno tych przeznaczonych do użytku w warunkach domowych, jak i w maszynach przemysłowych. Ogromne znaczenie dla zadowolenia z jakości wykonanych za ich pomocą prac ma prawidłowe dopasowanie tarczy do charakteru podejmowanych działań. Właściwie dobrana tarcza przyspiesza prace, zwiększa komfort ich wykonywania oraz pozwala osiągnąć najbardziej satysfakcjonujące rezultaty.

Niektóre tarcze do cięcia metalu mogą służyć wyłącznie do cięcia, inne natomiast możemy z powodzeniem wykorzystać także do szlifowania powierzchni metalowych. Profesjonalne akcesoria tego typu muszą spełniać określone normy regulujące ich parametry użytkowe – twardość tarczy, jej odporność na rozgrzewanie oraz tempo zużywania się. Aby osiągnąć najlepsze efekty pracy, warto wybierać tarcze do cięcia metali znanych i cenionych producentów, które posiadają certyfikaty jakości gwarantujące im posiadanie odpowiednich właściwości.

Tarcze do cięcia metalu – poznaj zasady ich doboru!

Tarcze do cięcia metalu i ich właściwości użytkowe

W doborze odpowiedniej tarczy do cięcia metalu decydujące są dwa czynniki – twardość tarczy oraz jej rozmiar. W przypadku tego pierwszego, zasada dopasowania tarczy jest bardzo prosta, ale być może nie do końca logiczna – z im twardszym materiałem bowiem pracujemy, na tym bardziej miękką tarczę powinniśmy postawić. Miękkie metale mogą być natomiast skutecznie i bezpiecznie obrabiane przy użyciu tarczy twardszej. Z czego wynika taka różnica? Otóż twardy materiał ma to do siebie, że szybciej tępi krawędzie tarczy. W sytuacji, kiedy jest ona miękka, ścierniwo zostaje szybko usunięte, co pozytywnie wpływa na żywotność tarczy oraz zwiększa komfort pracy.

Istotne znaczenie przy doborze odpowiednich parametrów tarczy do cięcia metalu odgrywa także rozmiar akcesorium. Dostępne w sprzedaży tarcze do cięcia metalu zazwyczaj posiadają średnicę otworu 22,2 mm, ale wśród nich znajdziemy tarcze o innych rozmiarach. Do drobnych prac o niewielkim obciążeniu poleca się wybór tarczy o średnicy 115 mm, tarcze o średnicy 125-150 mm będą dobrym wyborem do urządzeń o mocy silnika powyżej 900 W, z kolei tarcze 210-230 mm zaleca się do urządzeń o mocy powyżej 2000 W oraz do prowadzenia prac o dużym obciążeniu. Specjalnym rodzajem tarcz są te o średnicy 350-400 mm, które znajdują swoje zastosowanie głównie w warunkach przemysłowych i nadają się do cięcia metali różnego rodzaju.