Nikogo raczej już nie dziwi fakt, że oświetlenie LED wyprzedziło wszystkie inne technologie świecenia niemal pod każdym względem. Można powiedzieć, że mały podzespół, jakim jest dioda oświetleniowa, stał się ewenementem i zapoczątkował nową erę systemów emitujących fale światła.
Aby jednak zgodzić się z powyższym twierdzeniem, należy dokładnie poczytać o wszystkich korzyściach wynikających z montażu tego oświetlenia w naszych domach bądź obiektach przemysłowych. W końcu uważa się, że standardowa żarówka jest dużo tańsza od ledowej. Czy zatem opłacalne jest dokładanie większej sumy pieniędzy w zamian za uzyskanie nowocześniejszej technologii? O tym poniżej.
Budowa każdego systemu oświetleniowego technologii LED składa się z określonej liczby poszczególnych diod oświetleniowych. Urządzenia te działają na zasadzie elektroluminescencji, czyli w skrócie uzyskiwania światła przez nadmiar energii wytwarzanej przez elektrony. Przekłada się to na bardzo niski pobór energii elektrycznej, przez co elementy LED uznawane są za najbardziej energooszczędne.
Co więcej, podzespoły te nie są wyposażone w żadne trudno topliwe włókno, a światło nie powstaje na zasadzie mocnego grzania. Często właśnie ta nadmierna temperatura prowadzi do spalenia się standardowych żarówek. Urządzenia oświetleniowe typu LED dzięki wyposażeniu w diody posiadają maksymalnie długą żywotność sięgającą nawet kilku lat.
Nawet dwie powyższe cechy wystarczą do stwierdzenia, że bardziej opłaca się nieco dołożyć i zakupić nowocześniejsze i bardziej żywotne oświetlenie dla domu. Rzadsza wymiana oraz niższe rachunki za prąd to coś, co z pewnością skusi nawet wielbicieli klasycznych rozwiązań.
Przechodząc do dalszej części, należy napomnieć o sposobach świecenia. Okazuje się, że urządzenia ledowe posiadają możliwość emisji fal świetlnych o różnych barwach i kolorach. Ciekawym jest fakt wykorzystania w tym celu systemu RGB. Przykładem mogą być chociażby taśmy led kolorowe. Wyposażone są one w diody posiadające wewnątrz siebie mniejsze “poddiody”, emitujące trzy podstawowe kolory – czerwony, zielony i niebieski.
Biorąc pod uwagę możliwość sterowania, diody te udostępniają światło o określonym natężeniu, co prowadzi do mieszania się barw.
Kolorowe taśmy led to jednak nie wszystko. Istnieją jeszcze rodzaje emitujące światło standardowe o różnych odcieniach. Najczęściej używanym w domu typem, pomagającym odprężyć oko jest NW, czyli światło neutralne białe. Oprócz niego stosuje się jeszcze CW i WW, czyli kolejno światło zimne i ciepłe.
Omawiając wcześniej, w jaki sposób działają kolorowe taśmy led, natknęliśmy się na zdanie o możliwości sterowania światłem. Okazuje się, że jest to możliwe nie tylko dzięki pilotowi doczepionemu na kablu, ale także dzięki modułom smart mocowanym w urządzeniach. W przypadku taśmy, taki moduł umieszczony jest w zasilaczu konwertującym napięcie. Bez problemu można włączyć takie urządzenie do sieci wifi, a następnie połączyć ze swoim telefonem.
Możliwe jest wtedy włączanie i wyłączanie zasilania, sterowanie konkretną barwą i jasnością, a nawet ustawianie godzin i częstotliwości świecenia względem biorytmu.