Jak pielęgnować storczyki?

Klara Masłowska 18-11-2020

Często w supermarketach w gazetkach promocyjnych pojawiają się storczyki z odmiany falenopsis na promocji. Zachwyca swymi kwitnącymi kwiatami, które zachęcają do zabrania ich ze sobą do domu. Jak odpowiednio pielęgnować storczyki, by i w domu tak pięknie nam kwitły? Ta kwestia zostanie poruszona w niniejszym artykule.

Storczyk z odmiany Phalaenopsis

Pielęgnacja storczyka nie należy do najtrudniejszych. Tak naprawdę to jeden z najprostszych kwiatów do uprawy. Najważniejsze jest to, by roślina była zdrowa. Jeżeli na taką trafimy to nie powinny występować żadne problemy. Jak każdy gatunek ma swoje wymagania, ale nie są one zbyt uciążliwe. Jaki zatem uprawiać storczyka, by kwitł nam długo i obficie?

Kryteria uprawy

Najbardziej optymalna temperatura dla storczyka to od 20 do 22 stopni Celsjusza. To kwiat, który źle znosi przeciągi, więc warto dbać o to, by nie stał przy uchylonym oknie. Lubi słoneczne pomieszczenia, ale nie toleruje wystawienia na bezpośrednie słońce, szczególnie w okresie letnim. Jeżeli liście zaczynają nam żółknąć jest to znak, że kwiat przebywa w zbyt słonecznym miejscu. Przeciwnie w momencie opadania pąków kwiatowych oraz występowaniu zbyt ciemnych kolorów liści, kwiat przebywa w zbyt ciemnym miejscu.

Jak pielęgnować storczyki?

Pielęgnacja

Storczyki z gatunku falenopsis muszą być podlewane raz w tygodniu. W lecie należy to robić nieco częściej. W trakcie podlewania donicę najlepiej umieścić w wodzie w 75% na około 5 minut. Po tym czasie najlepiej wylać nadmiar wody z donicy. Storczyki powinno się nawozić raz w miesiącu. Nie zaleca się stosowania nawozów do roślin kwitnących. Najlepiej wybierać te nawozy specjalnie dedykowane storczykom. Do sadzenia najlepiej zakupić gotowe podłoże specjalne do storczyków.

Czas kwitnienia i przekwitnięcia

Czas kwitnienia storczyka to około 3 miesiące. Gdy gubi jedne kwiaty po czasie pojawiają się nowe. Po okresie kwitnienia wszystkie kwiaty opadają i zostaje nagi pąk kwiatowy. Po przekwitnieniu najlepiej pobudzić kwiat do produkcji nowego pąka poprzez przycięcia starego pąku na wysokości 20-25 cm.