Styl prowansalski w Twoim domu

Anna Kazimierowicz 26-04-2021

Styl prowansalski charakteryzuje się subtelnymi, jasnymi barwami. Kojarzy się z romantycznymi wnętrzami, wypełnionymi meblami w kolorze bieli. Wśród prowanslaskiej palety odcieni dominuje także fiolet. Występuje on jednak w pastelowej odsłonie i przywodzi tym samym na myśl lawendowe pola okalające prowansalskie domki. 

Urządzając mieszkanie w tym stylu, można użyć jasno fioletowych dodatków takich jak np. poduszki, czy doniczki lub świece. Cała aranżacja nie będzie nudna i zachowa swój eteryczny klimat. 

Jakie meble kojarzą się ze stylem prowansalskim?

Cechą stylu prowansalskiego są meble wykonane ze szlachetnego drewna. Materiał ten często opatrzony jest sękami i spękaniami. Bielone drewno często zdobione jest efektowną przecierką. Jeśli chodzi o kształt mebli, to zazwyczaj są one opływowe i lekkie. Idealnym zestawieniem z drewnianymi meblami będą ludwikowskie krzesła sofy. 

Pobielane komody, etażerki oraz przeszklone serwantki to kwintesencja stylu prowansalskiego. Niektóre z nich swoimi ornamentami mogą przypominać ludyczną estetkę. Innymi charakterystycznymi elementami wyżej wspomnianego stylu jest jasna porcelana oraz smukłe lampy stołowe na drewnianych toczonych nóżkach. Ponadto w prowansalskich wnętrzach znaleźć można również elementy wiklinowe np. kosze, fotele lub podkładki pod talerze.

Styl prowansalski w Twoim domu

Wykończenia

Decydując się na prowansalski styl, warto stworzyć najpierw odpowiednią bazę wyjściową dla całej aranżacji. Podłoga powinna być drewniana, a na suficie powinny pojawić się pobielane belki. Projektując salon można pomyśleć o kamiennym kominku lub drewnianej kominkowej atrapie z dekoracyjnymi ornamentami. 

Drzwi w naszym pomieszczeniu powinny być białe i subtelne, mogą być przeszklone lub pełne. 

Tkaniny w stylu prowansalskim

Styl prowansalski charakteryzuje się subtelnością i romantycznością, dlatego też nie może zabraknąć w nim koronkowych tkanin i zasłon wykonanych z naturalnych materiałów. Jeśli jesteś miłośniczką koronek i ażurowych obrusów, bez wyrzutów sumienia możesz użyć ich jako dekoracji. Narzuty z falbanami oraz zasłony ozdobione lawendowym motywem dodadzą wnętrzu kobiecego rysu. 

Interesujące może okazać się użycie postarzonych tkanin w odcieniu herbacianym, które kojarzyć się będą z Prowansją. 

Duże znaczenie w aranżacji wnętrza mają także obicia mebli wypoczynkowych. Tutaj również może dominować bawełna i len. Warto zdecydować się na subtelne wzory takie jak np. pastelowe pasy. Doskonale sprawdzą się także tkaniny zupełnie gładkie lub przeciwnie - ozdobione dużymi motywami florystycznymi w stonowanej kolorystyce.