Jak praca zdalna wpływa na firmy?

Karolina Nowak 14-11-2022

Podczas pandemii Covid-19 wiele firm zdecydowało się na przejście z pracy stacjonarnej na hybrydową lub w pełni zdalną. Umożliwiło to pracownikom pracę z domu i pomogło utrzymać działalność firm w tych ciężkich czasach. Na pracę zdalną zdecydowały się głównie branże informatyczne, ale także wszelkie call center, firmy marketingowe oraz wszystkie te, które mogły mieć kontakt z klientem z domu i realizować dane projekty. Praca w pełni zdalnie nie przypadła jedna wszystkim do gustu, dlatego wiele firm zdecydowało się na umożliwienie pracownikom pracy hybrydowej, która umożliwia pracę częściowo z biura. Zaczęto też prowadzić badania, mające na celu sprawdzenie jak praca zdalna wpływa na firmy.

Korzyści z pracowania zdalnie dla twojej firmy

Istnieje kilka kluczowych sposobów, w jakie praca zdalna może wpłynąć na firmy. Po pierwsze, może ona dać pracownikom większą elastyczność i swobodę, jeśli chodzi o ich harmonogram pracy. Może to prowadzić do zwiększenia wydajności, ponieważ pracownicy są w stanie lepiej zarządzać swoim czasem. Dodatkowo praca zdalna może również pomóc w zmniejszeniu kosztów ogólnych dla firm, ponieważ nie muszą one już zapewniać pracownikom przestrzeni biurowej. Wreszcie, praca zdalna może również pomóc w promowaniu bardziej zróżnicowanego i integracyjnego miejsca pracy, ponieważ pracownicy z całego świata mogą być zatrudniani bez konieczności zmiany miejsca zamieszkania.

Jak praca zdalna wpływa na firmy?

Praca zdalna, a stacjonarna - która sprawdza się lepiej?

Nie ma jednej, ostatecznej odpowiedzi na to pytanie, która forma pracy jest korzystniejsza dla firmy. W Polsce badania nad korzyściami z pracy zdalnej są prowadzone od początku pandemii Covid-19. Niewielki odsetek firm decyduje się na tę formę ze względu na konieczność fizycznej obecności pracowników w miejscu zatrudnienia. Niektórzy ludzie wolą elastyczność pracy zdalnej, podczas gdy inni uważają, że są bardziej produktywni w tradycyjnym środowisku biurowym. Najczęściej wymienianym minusem pracy zdalnej jest brak kontaktu ze znajomymi z pracy. Brak możliwości zjedzenia wspólnie obiadu, czy wyjścia na kawę mocno odbija się na psychice pracowników. W grupie badanych są też osoby, które uważają, że praca zdalna jest lepsza, ponieważ nie tracą czasu na dojście, np. do pokoju socjalnego lub łazienki, która jest dostępna na drugim końcu budynku. Ostatecznie to dana osoba decyduje, co jest dla niej lepsze.