Jak zrobić biznesplan?

Anna Kazimierowicz 20-11-2020

 

Biznesplan jest bardzo ważnym narzędziem, dzięki któremu znacznie łatwiej jest samodzielnie znaleźć swój idealny plan biznesowy, ale również sprawić, by instytucja która ma nam pomóc, również go zrozumiała. Biznesplan nie jest obecnie wymagany do założenia firmy, jednak jest niezbędny w momencie, kiedy staramy się np. o dofinansowanie.

Jak zrobić biznesplan?

Jak powinien być zbudowany biznesplan?

Biznesplan powinien być złożony z planu działania, a także opisu firmy, opisu naszego produktu lub usługi, a także musi znaleźć się w nim plan finansowania oraz działania marketingowe. Wszystkie te elementy również muszą być poparte rozpiską na temat ilości zatrudnionych osób, ewentualnych kosztów oraz planu na przyszły rozwój firmy. Te informacje są niezbędne by sprawdzić, czy nasz biznes będzie rentowny. Niezbędne są również informacje dotyczące działania firmy – czy posiadamy własny lokal, czy będziemy go wynajmować, które działania możemy wykonywać zdalnie i jakich narzędzi będziemy potrzebować, by nasza firma mogła wystartować na rynku. Przed założeniem firmy w biznesplanie należy policzyć koszty związane z prowadzeniem działalności, czyli księgowość oraz składki na ubezpieczenie. Należy też mieć specjalny fundusz na marketing – strategię marki, stronę www, reklamy w internecie, prowadzenie fanpaga. Jeśli częściowo możemy wykonać te zadania sami, również warto zaznaczyć to w biznesplanie. Najważniejszy jest przede wszystkim zapis o badaniu rynku. Pokażemy w ten sposób, że nasza firma ma szansę sprostać wymagania klienta, ale również nasze usługi, czy produkty są w pewien sposób wyjątkowe, dzięki czemu będziemy mogli konkurować z już istniejącymi markami.

Jak wykonać przyszły plan działania firmy?

W naszym biznesplanie musi być również miejsce na rozpisanie działania firmy w przyszłości. Należy wskazać jakie produkty lub usługi chcemy wprowadzić oraz jakie są oczekiwane zarobki. Możemy posłużyć się cennikiem innych podobnych przedsiębiorstw oraz sprawdzić naszą grupę docelową i na tej podstawie obliczyć przypuszczalne dochody. Ważny jest także zaplanowany na przyszłość budżet inwestycyjny.