Co powiesić w oknie w salonie?

Klara Machej 09-04-2021

Dekoracja okna nie tylko nadaje wnętrzu charakteru, lecz jest też świetnym elementem aranżacji, który może podlegać regularnej zmianie. Wraz z nadejściem wiosny na parapetach pojawiają się pastelowe akcesoria, w zimie zaś przeważają dekoracje pełne przepychu, brokatu i kryształków. Co powiesić w oknie w salonie, by idealnie komponowało się z wnętrzem?

Puste okna coraz modniejsze

Miliony okien w całym kraju nadal zdobią tradycyjne firany i zasłony. Coraz częściej jednak widać trend wskazujący na to, że minimalizm staje się w Polsce coraz bardziej popularny. Puste okna sprawiają, że pomieszczenia wizualnie sprawiają wrażenie większych i bardziej przestrzennych. Do wnętrza dostaje się wówczas dużo światła, lecz faktem jest, że na takie rozwiązanie nie każdy może sobie pozwolić. Brak jakichkolwiek firan oznacza problem z zachowaniem prywatności – co często zdarza się w miejskich zabudowach. Czym zatem udekorować okna, by ładnie się prezentowały i spełniały swoją funkcję?

Co powiesić w oknie w salonie?

Nowoczesne dekoracje

Tradycyjne firany i ciężkie zasłony coraz częściej zostają zastąpione nowoczesnymi roletami lub żaluzjami. To bardzo praktyczne rozwiązanie, które daje kupującym wiele możliwości. Produkty te występują w ogromnej gamie kolorystycznej, a ich niewątpliwą zaletą jest możliwość regulacji stopnia nasłonecznienia we wnętrzu.

We współczesnej ofercie znaleźć można przede wszystkim klasyczne i proste wzory, aż po dekoracyjne rolety o właściwościach termoizolacyjnych. Najczęstszy wybór ostatnimi laty pada na rolety rzymskie, które wyglądają zarazem elegancko oraz nowocześnie. Ich wadą jest brak możliwości precyzyjnego dozowania ilości wpadającego światła. Rozwiązaniem tego problemu jest zakup rolet dzień-noc lub rolet plisowanych, które można ustawiać na różnej wysokości, tworząc ciekawy efekt wizualny.

Ciekawą alternatywą są żaluzje, które królowały w latach 90. Dziś jednak ich wygląd niczym nie przypomina aluminiowych produktów sprzed dekady. W ofercie są stylowe i wyszukane żaluzje, które doskonale komponują się z każdym wnętrzem.