Systemy pakowania – funkcjonalne rozwiązania dla twojej firmy

Zofia Janeczko 20-09-2021

Przy nadawaniu przesyłek należy kierować się przede wszystkim względami bezpieczeństwa. Odnosi się to do wszystkich rodzajów przesyłek – w tym również paletowych. Odznaczają się one sporymi gabarytami i dość specyficznych charakterem, przez co do kwestii ich pakowania należy podejść w szczególny sposób.

Pakowanie palet – o tym trzeba wiedzieć!

Przesyłki paletowe są pakunkami umieszczanymi na paletach EURO. Standardowe wymiary tych palet wynoszą 120 x 80 cm, a ich wysokość zwykle nie przekracza 180 cm. Oczywiście dostępne są także palety o niestandardowych rozmiarach, niemniej pakując towary na paletę, trzeba mieć na uwadze wytyczne obowiązujące w danej firmie kurierskiej. Za pakowanie towarów na palecie odpowiada nadawca – to on musi w odpowiedni sposób przygotować przesyłkę do transportu.

Jak efektywnie zapakować paletę?

Efektywne pakowanie towarów na palecie wymaga uwzględnienia paru istotnych kwestii. Zacząć trzeba od wybrania odpowiedniej palety. Największą popularnością cieszą się modele drewniane, niemniej to nie materiał, z jakiego jest wykonana paleta, jest tu najważniejszy. Kluczową rolę w omawianym kontekście odgrywa stan techniczny palety – nie może być ona uszkodzona lub zniszczona. Kolejna sprawa odnosi się do ułożenia towarów na palecie. Najczęściej spotykane jest pakowanie towarów na mur – jedno opakowanie nachodzi na drugie, przez co zapewnia stabilność całej konstrukcji. Nie wolno zapomnieć jednak o tym, aby opakowania nie wychodziły poza paletę. W praktyce nierzadko przysparza to problemów, dlatego warto skorzystać z nowoczesnego systemu pakowania palet dokładnie opisanego na stronie https://expertbinpacking.com/.

Jak usprawnić proces pakowania palet?

Stosowane obecnie magazynowe systemy informatyczne to innowacyjne i niezwykle praktyczne rozwiązania przyczyniające się do optymalizowania kosztów procesu logistycznego. W ich ramach funkcjonują specjalne aplikacje ułatwiające szybkie i efektywne pakowanie palet. Do aplikacji wystarczy wprowadzić wymiary pakunków oraz palety, aby uzyskać wytyczne co do optymalnych rozwiązań z zakresu zapakowania konkretnej palety. W usprawnieniu tego procesu niezbędne są urządzenia takie jak owijarki do palet przyśpieszające przygotowanie przesyłki do nadania. Dopiero na przesyłkę owiniętą w folię oraz zabezpieczoną styropianowymi wspornikami naklejony zostaje list przewozowy.

Systemy pakowania – funkcjonalne rozwiązania dla twojej firmy

Nowoczesne systemy pakowania palet – dlaczego warto z nich korzystać? 

W nowoczesne systemy pakowania palet opłaca się zainwestować z paru powodów. Przyczyniają się one do zmniejszenia ilości materiałów eksploatacyjnych używanych przy pakowaniu palet, a także usprawniają wszystkie związane z tym czynności. To z kolei  przyspiesza czas dostawy przesyłek i przyczynia się do redukcji kosztów. Omawiane systemy są niezastąpione w punktach wysyłkowych, hurtowniach czy halach produkcyjnych, sięgają po nie także firmy działające w branży e-commerce. Umożliwiają sprawne i efektywne pakowanie palet, co wszystkim podmiotom uczestniczącym w procesie logistycznym przynosi szereg korzyści.