Robotyka przemysłowa w paletyzacji i w zaawansowanych procesach pakowania

T.Z 30-05-2021

Robotyka przemysłowa w paletyzacji i w zaawansowanych procesach pakowania

Pakowanie gotowych produktów to nieodłączny etap większości procesów produkcyjnych. Jakie są obecnie najważniejsze wymogi stawiane współczesnym systemom pakowania i paletyzacji? Bez wątpienia szybkość i elastyczność. Dla dzisiejszych przedsiębiorców oznacza to jedno – konieczność znalezienia prostego w obsłudze, uniwersalnego i wydajnego rozwiązania, które sprawdzi się w każdych warunkach. Wszystkie te cechy oferuje robotyka przemysłowa, która rewolucjonizuje współczesne linie produkcyjne.

Wysoka zmienność a wydajność procesów

Pakowanie i paletyzacja to cały szereg mniej lub bardziej złożonych procesów, poczynając od pobrania elementu z przenośnika (Pick & Place), poprzez składanie kartonów, foliowanie i przedzielanie arkuszami, na układaniu opakowań na palecie kończąc. Wszystkie te etapy mają jedną wspólną cechę - wysoką zmienność wymagań względem systemu w zależności od typu produktu, opakowania oraz sposobu paletyzacji. Jednocześnie oczekuje się, aby owa zmienność nie wpływała na wydajność procesów, sposób obsługi ani też na jakość produktu końcowego. Jak to wszystko osiągnąć?

Robotyka przemysłowa w procesach pakowania i paletyzacji

Nie od dziś wiadomo, że robot może więcej i szybciej, a jego największym atutem jest uniwersalność zastosowań. Robotyka przemysłowa sprawia, że zarówno procesy pakowania, jak i paletyzacji stają się o wiele mniej czaso- i pracochłonne, znacznie poprawiając całą ekonomikę procesu produkcji. Po robotyzacji procesów pakowania i paletyzacji firma jest w stanie znacznie zwiększyć wydajność wszystkich procesów. Odpowiednio zaprogramowane urządzenia pracują znacznie szybciej od człowieka, nie odczuwają zmęczenia, nie mylą się, nie powodują strat materiałowych, osiągając jednocześnie szybsze tempo pakowania produktów z jeszcze większą dokładnością.

Robotyka przemysłowa jest obecnie standardem, a także ekonomicznym wymogiem, aby firma mogła szybciej się rozwijać, zyskując tym samym nowych kontrahentów i zdobywając kolejne rynki zbytu. Co ważne, wdrożenie takich rozwiązań oraz sama ich obsługa są wyjątkowo łatwe. Operator zautomatyzowanych urządzeń może przejść jedynie podstawowe szkolenie z obsługi, aby móc sprawnie i bezpiecznie zarządzać robotami. To pozwala na szybkie przekwalifikowanie pracowników do obsługi tego typu urządzeń paletyzujących.

Realizacje jednostkowe i zbiorcze

W zależności od sposobu zaprogramowania oraz liczby osi roboty mogą realizować zadania zarówno pod kątem pakowania jednostkowego (kontrola, sortowanie i układanie), jak i zbiorczego (układanie, obracanie, pakowanie w kartony lub skrzynie). Są przeznaczone również do zaawansowanej paletyzacji (układanie warstw, układanie na palecie, zdejmowanie z palety). Dzięki dużej gamie tego typu robotów dostępnych obecnie na rynku, można je precyzyjnie dobrać do konkretnej aplikacji i dostosować do indywidualnych potrzeb klienta.

W obronie zdrowia i życia

Robotyka przemysłowa to urządzenia, które przede wszystkim stworzono do automatyzacji procesów produkcyjnych oraz paletyzacji. Pozwalają one szybkie zoptymalizowanie uciążliwych lub trudnych do wykonania przez człowieka zadań. Są niezbędne w sytuacjach, w których istnieje zagrożenie dla życia lub zdrowia ludzkiego. Roboty przemysłowe zapewniają większą wydajność pracy, oszczędność materiałową oraz energetyczną, a także zwiększają jakość produktów końcowych.