Jak stworzyć studio nagrań?

Anna Kazimierowicz 19-07-2021

Wielu młodych ludzi interesujących się muzyką, chcąc zacząć przygodę z własną działalnością, decyduje się na założenie studio nagraniowego. Aby jednak zainwestować w sprzęt z najwyższej półki, konieczny jest spory budżet, gdyż branża ta nie należy do tych najtańszych. Małymi krokami, zarabiając pieniądze z pierwszych klientów, uda się dojść do perfekcji.  

Marząc jednak o tym, aby klienci chętnie przychodzili do naszego studio, musimy zapewnić im takie warunki względem ceny, których nie uzyskają gdzie indziej. Oczywiście, najważniejsze są umiejętności miksowania i masterowania wokalu, jednak całe pomieszczenie również należy odpowiednio przygotować.  

Od czego zacząć? 

Zacznijmy od tego, bez czego nie będzie żadnego studio nagraniowego. Mianowicie, mowa tutaj o podstawowym sprzęcie. Najważniejszy w tej kwestii jest mocny komputer z oprogramowaniem, które dobrze znamy i potrafimy obrabiać w nim wokale. Pamiętajmy, że dokładanie do tego sprzętu nigdy się nie skończy, a to ze względu na tworzenie coraz to większych projektów wymagających dołożenia pamięci RAM czy zwiększenia pojemności dysku twardego.  

Mając już jednak komputer czy laptop, konieczny jest zakup dobrego mikrofonu oraz interfejsu, do którego bez problemu będzie można go przyłączyć. Jak wiadomo, mikrofony studyjne to nie takie z portami USB czy mini Jack, lecz koniecznie posiadać muszą wtyczkę XLR. Dobry mikrofon, który świetnie sprawdzi się w studiu możemy kupić już w okolicach tysiąca złotych. Do tego dochodzą ceny interfejsu, słuchawek i monitorów studyjnych, będących koniecznością w kwestii obróbki wokali. Podstawowy komplet, który spełniłby oczekiwania nie powinien wynieść nas więcej niż trzy tysiące.  

Z czasem, gdy wszystko będzie przybierało na sile, możemy zaopatrzyć się już w miksery, konsole, wzmacniacze i inne sprzęty, dzięki którym dojdziemy do perfekcji. 

Jak stworzyć studio nagrań?

Stworzenie odpowiedniej akustyki 

Niemalże podstawą w przypadku studio nagrań jest porządne wyciszenie. W przypadku, gdy posiadamy duże pomieszczenie na powstanie studio, sytuacja będzie prostsza. Pamiętajmy o tym, że należy oddzielić przestrzeń do nagrywania od tej, w której dźwięk się obrabia. Warto więc w tym wypadku postawić ściankę działową, dzielącą na pół pomieszczenie oraz wstawić w niej drzwi i szybę po to, by komunikować się z nagrywającym niewerbalnie podczas trwającej sesji.  

Kiedy mamy już to wszystko zrobione, koniecznie przyda nam się mata akustyczna dźwiękochłonna. W przypadku studio nagraniowego, świetna okaże się ta ze wzorem piramid, która perfekcyjnie redukuje szumy, a także rozbija lecący w jej stronę wokal, zapobiegając jego odbijaniu się i powstawaniu echa. Maty takie kleimy na specjalnym kleju, który zakupić można w większości sklepów sprzedających wyciszenia.  

Obniżanie sufitu i jego wyciszanie 

W niektórych budynkach głównie o charakterze bloków czy kamienic, mamy do czynienia z wysoko uplasowanymi sufitami. Zwróćmy uwagę na to, że dźwięk dość mocno idzie również do góry, a mając tam zwykły sufit, dźwięk będzie się strasznie odbijać. Ciekawą propozycją na to jest obniżenie sufitu za pomocą płyty gipsowej, a następnie zastosowanie maty akustycznej typu sandwich. Ten rodzaj mat znacznie wpływa na pochłanianie unoszących się w powietrzu dźwięków, przez co z pewnością po wydobyciu z ust, nie wrócą one z powrotem do mikrofonu.