Smartfon dla seniora - co warto wiedzieć?

Klara Mąka 05-05-2022

Wiele starszych osób uważa, że ich codzienne życie jest dość frustrujące, gdy z różnych powodów nie mogą skontaktować się z przyjaciółmi i członkami rodziny. Warto więc wybrać specjalny telefon dla seniorów, który został specjalnie zaprojektowany, aby ułatwić komunikację pomiędzy seniorami a ich rodziną lub opiekunami. Właściwy wybór telefonu dla seniora to jednak trudna sprawa.

Przy wyborze telefonu dla osób starszych należy wziąć pod uwagę inne kryteria, niż szukajac telefonu dla siebie czy dziecka. Takie telefony powinny być proste w użyciu, bo osoby starsze docenią tę prostotę. Staromodny, prosty telefon z klawiszami to najprostszy projekt. Interfejs jest prosty, ale jest również ma duże przyciski i wyraźne czcionki. Model telefonu dla seniora powinien również być solidny, aby nie ulec uszkodzeniu po wypadnięciu z ręki.

Smartfon dla seniora?

Obecnie więcej osób korzysta ze smartfonów, dlatego też są takie rozwiązania dedykowane i dla seniorów. Są to produkty dobrej jakości, łatwe w obsłudze, ponieważ nie mają zbędnych i skomplikowanych funkcji. Solidna bateria zapewnia długie godziny na rozmowy. Telefony te spełniają wymagania dla osób z wadą wzroku, i oferują szeroki wybór w dużych stylach czcionek.

 Smartfon dla seniora - co warto wiedzieć?

Starsi ludzie często mają problemy z słuchaniem i dlatego głośne głośniki sprawiają, że korzystanie z nich jest łatwiejsze. Jest również wskazane, jeśli ma komórkę dla seniorów to jest przycisk. Jest to ważny składnik, który chroni nasze ciała.

Takie smartfony mają możliwość blokowania, aktywacji lub wyboru połączenia. Posiadają też  użyteczne funkcje dla starszych osób, takie jak doskonała latarka, szkło powiększające i radio. Ich wadą jest to, że materiały użyte do produkcji urządzeniu nie są zbyt trwałe. Nawet wypadek z niskiej wysokości może łatwo uszkodzić takie urządzenie.

Bardzo często telefon przeznaczony dla osób starszych ma inne, przydatne funkcje. Istnieje prosta wiadomość SMS, która pozwala na skontaktowanie się z kimś w potrzebie. Gdy senior przycisk odpowiednie miejsce to wysyła wiadomości SMS do upoważnionych krewnych. W zależności od zastosowanej technologii GPS, wiadomości zawierają adres użytkownika.  Inną opcją jest szybki dostęp do kontaktu do służb ratunkowych.