Profesjonalne narzędzia skrawające w teorii i praktyce

Klara Masłowska 12-02-2021

Skrawanie jest rodzajem obróbki ubytkowej, która polega na zdejmowaniu, czyli skrawaniu, małych fragmentów obrabianego materiału. W tym celu wykorzystywane są profesjonalne narzędzia skrawające, które pozwalają na precyzyjne i bezpieczne wykonywanie prac oraz osiągnięcie pożądanych, zamierzonych rezultatów. Cechą charakterystyczną wszystkich narzędzi skrawających jest klinowy kształt części roboczej, nazywanej ostrzem skrawającym.

Krótka charakterystyka narzędzi przeznaczonych do obróbki skrawaniem

Narzędzia skrawające to profesjonalne akcesoria, które służą do skrawania, czyli zdejmowania niewielkich fragmentów obrabianego materiału w celu nadania mu pożądanego kształtu. Wśród nich znaleźć można różnego rodzaju narzędzia, które możemy podzielić na kilka różnych grup. Narzędzia skrawające mogą być przeznaczone do użytku manualnego i posiadać napęd ręczny lub być wyposażone w napęd maszynowy. Różnią się między sobą także sposobem obróbki, przez co wśród nich wyróżniamy m. in. piły, noże i wiertła. Każde narzędzie pracuje w specyficzny sposób oraz jest przystosowane do obróbki różnych materiałów.

Narzędzia skrawające posiadają charakterystyczną konstrukcje podzieloną na trzy części. Pierwszym elementem jest tzw. część robocza, czyli element mający bezpośrednią styczność z powierzchnią roboczą. Drugą część stanowi element prowadzący, a trzecią jest część chwytowa, która pozwala na sprawne połączenie narzędzia z jego napędem.

Narzędzia skrawające klasyfikowane są także ze względu na rodzaj i tu wyróżniamy narzędzia do obróbki zgrubnej oraz akcesoria przeznaczone do obróbki wykańczającej. Odpowiednie kształtowanie powierzchni również wymaga prawidłowego doboru typu narzędzia – w tej sytuacji dzieli się je na zwykłe, kształtowe i obwiedniowe. Wreszcie, narzędzia skrawające mogą posiadać zróżnicowane zastosowanie – mogą być zarówno uniwersalne, jak i specjalne, czyli przeznaczone do ściśle określonych prac.

Profesjonalne narzędzia skrawające w teorii i praktyce

Najważniejsze rodzaje narzędzi skrawających

Narzędzia skrawające dzielą się zasadniczo na sześć podstawowych rodzajów. Wśród nich znajdują się takie akcesoria, jak noże, które występują w wersji tokarskiej, strugarskiej oraz dłutowniczej oraz są przystosowane głównie do prowadzenia drobnych prac manualnych. Frezy to narzędzia występujące w wariancie walcowym, czołowym, walcowo-czołowym, tarczowym, kątowym, kształtowym oraz modułowym. Kolejnym rodzajem są narzędzia do otworów, do których zaliczają się m. in. wiertła, nawiertaki, pogłębiacze oraz głowice wiertarskie. Ostatnie trzy grupy stanowią natomiast przeciągacze, przepychacze oraz narzędzia do gwintów.

Taka bogata i zróżnicowana klasyfikacja narzędzi skrawających sprawia, że za ich pomocą możliwe jest wykonywanie wszelkiego rodzaju prac związanych z obróbką skrawaniem. Dobór odpowiedniego narzędzia pasującego zarówno do obrabianego materiału, jak i oczekiwanych efektów końcowych pracy gwarantuje sprawną realizację prac i osiągnięcie zamierzonych rezultatów. Z uwagi na charakter prac, warto sięgać po wysokiej jakości narzędzia skrawające sygnowane logiem znanych i cenionych producentów. Praca z nimi to bowiem najlepsza gwarancja bezpieczeństwa i doskonałych efektów.