Kiedy warto zdecydować się na prowadzenie własnej działalności jako freelancer?

Klara Masłowska 16-07-2021

To prawda, że decyzja o założeniu własnej działalności jako freelancer wiąże się z dużym wyzwaniem i wieloma rozmyśleniami. Trudno się temu dziwić - tego typu rozwiązanie zazwyczaj ma bardzo duży wpływ na nasz rozwój zawodowy i na cele, które chcielibyśmy w przyszłości zrealizować. Warto przy tym wspomnieć, że założenie własnej działalności, mimo wielu zalet, nie będzie godnym uwagi rozwiązaniem dla każdego. Bardzo dużo zależy między innymi od naszego trybu pracy oraz od tego, czy chcemy podejmować się dodatkowych zobowiązań. Z tego też powodu warto dowiedzieć się, na czym polega założenie własnej działalności i jakie są najważniejsze zalety zarządzania własną firmą. Dzięki temu łatwiej zdecydujemy, czy jest to również propozycja godna naszego zainteresowania.

Kiedy warto zdecydować się na prowadzenie własnej działalności jako freelancer?

Prowadzenie własnej działalności - najważniejsze zalety i wady

Decydując się na prowadzenie własnej działalności, zyskujemy przede wszystkim większą niezależność oraz możliwość łatwiejszego zarządzania swoim czasem. Warto jednak pamiętać, że taka zaleta dla niektórych osób może okazać się również wadą - szczególnie wtedy, kiedy nie potrafimy zbyt dobrze organizować swojej pracy lub gdy nie możemy zmotywować się do wykonywania poszczególnych zadań w momencie, w którym nie mamy nad sobą żadnego szefa. Wówczas prowadzenie własnej działalności może przyczynić się do spowolnienia naszego rozwoju. Dlatego też przed podjęciem decyzji o pracy jako freelancer, warto zastanowić się, jak wygląda nasze wykonywanie poszczególnych obowiązków i co najbardziej motywuje nas do działania. 

Założenie własnej działalności bardzo często wiąże się ze zwiększeniem zysków, a także z możliwością łatwiejszego zarządzania własnym czasem i planowania naszego dnia pracy. Z tego też powodu nie musimy obawiać się sytuacji, w której pilnie będziemy musieli gdzieś wyjść w porannych godzinach, ale nie uzyskamy zgody szefa. W przypadku freelancingu bardzo często najważniejsze są obowiązujące nas terminy, a nie czas, w którym wykonamy zlecenie. Powinniśmy jednak pamiętać o tym, że przypadku własnej działalności wciąż niezwykle ważna okazuje się rutyna - podczas ustalonych wcześniej godzin łatwiej się skupimy i skutecznie oddzielimy życie codzienne od pracy.