O czym pamiętać, urządzając łazienkę?

Klara Machej 18-01-2021

Łazienka stanowi podstawę zaraz obok kuchni w każdym domu. Jej urządzanie może być przyjemnością, jednak należy pamiętać o kilku zasadach. To miejsce nie tylko do spełniania fizjologicznych czynności, ale także w wielu przypadkach jest źródłem relaksu. Decydujemy się na wannę czy prysznic? W naszej łazience ma stać umywalka dolomitowa czy ceramiczna? Mamy przestrzeń na pralkę czy też nie? Co jeszcze należy rozważyć przed podjęciem ostatecznej decyzji dotyczącej aranżacji łazienki?

Kluczowe są odległości

By móc komfortowo korzystać z urządzeń sanitarnych należy zapewnić odpowiednie odległości pomiędzy nimi i pozostałymi sprzętami znajdującymi się w łazience. Powierzchnia na sedes powinna wynosić wedle standardów wnętrzarskich 80x85 cm a na bidet 70x100cm. Jeśli planujemy umieścić w łazience wannę to przed nią powinno znajdować się minimalnie 70x100 cm wolnej przestrzeni. Przed umywalką musi być około 60x90 cm wolnego miejsca. Warto o tym pamiętać na etapie rozplanowywania rozmieszczenia poszczególnych rzeczy w łazience. O ile przy większych łazienkach nie jest to takie trudne to może być już problematyczne przy mniejszych pomieszczeniach. Stąd dokładne rozplanowanie na podłodze i wyrysowanie urządzeń sanitarnych może być bardzo pomocne, by przyszłe użytkowanie łazienki było czystą przyjemnością.

Wybór umywalki – umywalka dolomitowa czy ceramiczna?

Umywalka to oczywisty wybór w każdej łazience. To element najczęściej kojarzący się z wyposażeniem łazienek. Kwestia dotyczy wyboru materiału z jakiego są wykonane. Jedną z nich jest umywalka dolomitowa, która wygląda jak jednolity kamień. Jest ona bardzo łatwa do utrzymania czystości, jednak jest wrażliwa na działanie zbyt mocnych detergentów. Drugim rodzajem spotykanym są umywalki ceramiczne, są one popularne już od wielu lat. Ich walorem jest to, że nie sprawiają trudności w utrzymaniu czystości. Użycie silnych detergentów nie wpływa na nie negatywnie. Ich niedoskonałością jest to, że są dość kruche i podatne na stłuczenia.

O czym pamiętać, urządzając łazienkę?

Wanna versus prysznic

Każdy kto choć raz urządzał łazienkę stał przed wyborem wanny lub prysznica. Często wybór ten jest dyktowany metrażem łazienki. Jeśli jesteśmy posiadaczami małej łazienki to raczej prysznic będzie lepszym rozwiązaniem, gdyż umieszczenie wygodnej wanny zabierze sporo cennego miejsca, które będzie kluczowe dla innych urządzeń i ostateczne użytkowanie. Przy większych łazienkach występuje zamontowanie jednocześnie i wanny i prysznica. Dobrym rozwiązaniem, często praktykowanym jest połączenie wanny z prysznicem.

Ogrzewanie łazienkowe

W każdej łazience odpowiednie ogrzewanie jest bardzo ważną kwestią, zwłaszcza jeśli wśród jej użytkowników znajdują się dzieci. Na rynku znajduje się wiele ofert grzejników łazienkowych, które oprócz swej praktycznej funkcji mogą również się estetycznie prezentować. Praktycznym rozwiązaniem, zwłaszcza w przypadku małych łazienek są grzejniki drabinkowe, które oprócz swej funkcji grzewczej służyć będą jako wieszak na ręczniki, dzięki czemu łatwo i szybko będzie je można wysuszyć.