Jak zrobić swoje własne mydło w domu?

Zofia Janeczko 09-02-2023

Tworzenie własnego mydła w domu jest zabawą i satysfakcjonującym zajęciem. Wymaga kilku podstawowych materiałów i trochę cierpliwości, ale jest to stosunkowo proste do zrobienia. Do wykonania będzie potrzebne kilka materiałów, takich jak ług, olejki eteryczne, barwniki, formy i oleje. 

W pierwszej kolejności wymieszaj ług z wodą, aż się rozpuści. Uważaj podczas tego procesu, ponieważ ług jest żrący.  Gdy to zrobisz, możesz zacząć delikatnie podgrzewać oleje (np. oliwę z oliwek), przed dodaniem roztworu ługu do niego. Następnie dodaj dowolny zapach (np. lawendowy olejek eteryczny) lub barwnik przed wlaniem mieszaniny do form. 

Mydło powinno zostać we formie przez następne 24 godziny. Wreszcie, umieścić je na stojaku do suszenia przez 4-6 tygodni przed użyciem. Mając na uwadze te kroki, możesz łatwo zrobić swoje własne domowe mydło o dowolnym kształcie, zapachu i kolorze!


Czy domowe mydło może mieć wiele zapachów?

Domowe mydło może mieć wiele zapachów, co czyni je świetną opcją dla tych, którzy lubią eksperymentować. Zapachy mydełek domowej roboty są tworzone przez dodanie olejków eterycznych, substancji zapachowych lub ziół. W zależności od rodzaju olejku, który wybierzesz i jego ilości, Twoje mydło może mieć dowolny zapach, od lekkiego i orzeźwiającego do odważnego i pikantnego. Możesz również połączyć różne olejki eteryczne razem, aby stworzyć unikalne, niestandardowe mieszanki, które zaspokoją Twoje osobiste gusta. Przy odrobinie kreatywności stworzysz całą gamę pachnących, domowych mydeł, które pozostawią Twoją skórę czystą i pachnącą.

Jak zrobić swoje własne mydło w domu?

Domowe mydło jak nadać odpowiedni kształt?

Aby uzyskać idealny kształt dla Twojego domowego mydła, będziesz musiał użyć formy. Są one zazwyczaj wykonane z silikonu, metalu lub plastiku i są dostępne we wszystkich kształtach i rozmiarach. Niezależnie od formy, ważne jest, aby odpowiednio przygotować ją przed wlaniem roztopionej bazy mydlanej. Po pierwsze, upewnij się, że forma jest czysta i sucha. Nasmaruj ją cienką warstwą oleju roślinnego lub wazeliny, aby mydło nie przywierało po zastygnięciu. Kiedy wszystko jest już gotowe, powoli wlej roztopione mydło do formy, jednocześnie delikatnie stukając nim o płaską powierzchnię, aby usunąć wszelkie pęcherzyki powietrza. Pozwól mydłu całkowicie ostygnąć zanim ostrożnie wyjmiesz je z formy i gotowe!