Jak odzyskać dane z karty pamięci?

Anna Kazimierowicz 22-11-2020

Jeśli przypadkowo sformatowałeś kartę lub podejrzewasz,  że uległa uszkodzeniu, wypróbuj nasz sposób. Potrzebujesz czytnika kart, komputera, danej karty pamięci i nerwów ze stali. Przede wszystkim staraj się nie wpadać w panikę i natychmiast wyjmij kartę z aparatu lub telefonu. Wybierz odpowiedni program do odzyskiwania danych. Doskonale sprawdzi się tutaj Recuva dla systemu Windows i PhotoRec dla komputerów Mac. Obie opcje są bezpłatne. Pamiętaj, że istnieje wiele innych rozwiązań. Niektórzy producenci, tacy jak Lexar i SanDisk, dołączają program do karty pamięci. 

Jak odzyskać zdjęcia za pomocą Recuva?

Zainstaluj i skonfiguruj oprogramowanie na komputerze PC lub Mac. Zacznijmy od Recuva. Uruchom program i wybierz rodzaje plików, które zamierzasz pobrać. W tym przypadku wybieramy opcję: zdjęcia. Klikaj Dalej, aż dojdziesz do ekranu z informacją, w której lokalizacji szukać. Podłącz czytnik do komputera i wybierz katalog główny, w którym urządzenie przechowuje obrazy, pod warunkiem, że nie zniknął po sformatowaniu karty lub usunięciu zdjęć. Najczęściej należy szukać folderu o nazwie DCIM.

W przypadku Recuva wybierz wszystkie pliki, które chcesz przywrócić i kliknij przycisk „odzyskaj”. Zaznacz miejsce, do którego mają trafić zdjęcia. Pamiętaj, by nie zapisywać ich ponownie na karcie pamięci.

Jak odzyskać dane z karty pamięci?

Jak korzystać z PhotoRec?

W przypadku PhotoRec proces wygląda na nieco bardziej skomplikowany, ponieważ udostępnia interfejs wiersza poleceń, a nie graficzny. Gwarantujemy jednak, że szybko się do niego przyzwyczaisz. Uruchom program, a następnie wprowadź hasło Mac. W ten sposób udostępnisz mu wszystkie dyski. Teraz wybierz dysk, który zamierzasz odzyskać (kartę pamięci) za pomocą klawiszy strzałek, aby zaznaczyć odpowiednią opcję. 

Naciśnij enter, aby kontynuować i wybierz partycję FAT16/32, aby przeskanować strukturę katalogów. Naciśnij enter, by przejść do następnego menu. Wybierz opcję inne (FAT/NTFS). Kliknij enter. W następnym etapie zaznacz, gdzie trzeba szukać plików. Naciśnij ponownie enter i wybierz, gdzie zapisać odzyskane pliki. Użyj klawisza C, aby to potwierdzić. Uruchom skanowanie i zobacz, jakie pliki się pojawią.