Z pewnością każdy miał styczność z uszkodzoną śrubą. Wynika to głównie, że większość z nas dokręca je na podstawie własnych subiektywnych odczuć, co powoduje, że często są przykręcone zbyt mocno, a za tym idzie ich zniszczenie. W każdej skrzynce z narzędziami, by temu zapobiec powinien się znaleźć klucz dynamometryczny.
Klucz ten jest najczęściej wykorzystywany do dokręcania bądź odkręcania połączenia śrubowego z odpowiednią siłą określaną mianem momentem. Za jego pomocą można wybrać i dopasować ten moment, w którym przykręcenie odbywa się tak, jak radzi producent. Najczęściej jest wykorzystywany w przypadku występowania śrub, posiadających elementy aluminiowe bądź aluminiowe i stalowe. Ten rodzaj śrub wymusza dużą precyzję.
Klucz dynamometryczny działa w oparciu o prawa Hooka. Według tego prawa określone ciało odkształca się pod wpływem oddziałującej na nie siły w stopniu odpowiednim do wartości tej siły. Wartość ta określana jest właśnie przez klucz dynamometryczny. Standardowy klucz dynamometryczny wyposażony jest w sprężynę, która w czasie dostosowywania siły wkręcania napina się. Dzięki niej następuje określenie właściwej siły napinającej. Klucz składa się również z zapadki, która go blokuje w chwili osiągnięcia ustalonej siły dokręcenia.
Klucz dynamometryczny ma bogate zastosowanie w przeróżnych dziedzinach przemysłowych. Jednym z występujących rodzajów jest klucz dynamometryczny wskazówkowy, która uznawany jest za pewien klasyk wśród siłomierzy. To, co wyróżnia ten klucz to z pewnością niska cena oraz niezwykłą dokładność wynoszącą 4%. Na rynku występuje również klucz dynamometryczny mechaniczny. On jest najczęściej spotykany w różnych warsztatach. Nadaje się do dokonywania dokręcenia połączeń śrubowych z momentem między 20 a 200 Nm. Specjalny zawias posiada klucz dynamometryczny łamany, a coraz bardziej popularny zaczyna być klucz dynamometryczny elektroniczny, gdyż jest niezwykle dokładny i wygodny w użyciu.